EÚ odsúdila plány na voľby v separatistických oblastiach Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hovorí s členmi volebnej komisie v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti poćas nedávnych volieb. Foto: TASR/AP

Brusel 30. októbra (TASR) - Európska únia odsúdila plány usporiadať v nedeľu v oblastiach na východe Ukrajiny kontrolovaných proruskými povstalcami prezidentské a parlamentné voľby. Zároveň kritizovala postoj Ruska, ktoré ich výsledky mieni uznať.

Organizovanie volieb orgánmi samozvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky je v rozpore s mierovým plánom prijatým v septembri v Minsku, ktorý v týchto oblastiach predpokladá iba konanie komunálnych volieb, uviedol v stredu večer hovorca šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.

"S poľutovaním sme prijali slová ministra zahraničných vecí (Sergeja) Lavrova o nadchádzajúcom uznaní volieb na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky Ruskom," uviedol ďalej Ashtonovej hovorca, ktorého citovala agentúra DPA.

EÚ sa pripojila k výzve Spojených štátov, aby Rusko pomohlo zabezpečiť v Donecku a Luhansku konanie komunálnych volieb, ktoré vláda v Kyjeve organizuje 7. decembra.

Lavrov v rozhovore pre televíziu LifeNews a denník Izvestija zverejnenom v utorok povedal, že voľby v oboch samozvaných republikách "budú veľmi dôležité z hľadiska legitimizácie moci".

"Myslíme si, že je to jeden z najdôležitejších aspektov dohôd z Minska... Dúfame, že voľby sa uskutočnia tak, ako to bolo dohodnuté... A samozrejme, že uznáme ich výsledky. Dúfame, že ľudia budú môcť vyjadriť svoju vôľu slobodne a nikto zvonka sa ju nepokúsi narušiť," konštatoval šéf ruskej diplomacie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.