Švédsko dnes oficiálne uzná Palestínu ako štát

Palestínčania mávajú vlajkami. Foto: TASR

Štokholm 30. októbra (TASR) - Švédska stredoľavá vláda dnes oficiálne uzná Palestínu ako štát, čím sa Švédsko stane prvou významnejšou európskou krajinou, ktorá tak dosiaľ urobila. Oznámila to švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Švédsky premiér Stefan Löfven vo svojom inauguračnom prejave v októbri pred parlamentným zborom vyhlásil, že jeho kabinet vydá vyhlásenie s prísľubom uznania štátu Palestína. Vyslúžil si však za to kritiku Izraela a Spojených štátov.

"Dnešné uznanie je príspevkom k lepšej budúcnosti regiónu, príliš dlho charakterizovaného zmrazenými rokovaniami, ničením a pocitmi sklamania a nespokojnosti. Niektorí budú tvrdiť, že toto rozhodnutie prichádza príliš skoro. Ja sa obávam, že je skôr príliš neskoro," napísala Wallströmová v denníku Dagens Nyheter.

Podľa rezortnej šéfky je tento prelomový krok Švédska zameraný na podporu umiernených Palestínčanov a zrovnoprávnenie ich štatútu s Izraelom vo veci mierových vyjednávaní.

Napriek tomu, že palestínske úrady nemajú plnú kontrolu nad územím a krajina nemá fixné hranice, Palestína splnila kritériá medzinárodných zákonov na svoje uznanie, tvrdí Wallströmová.

Palestínčania sa usilujú o štátnosť v Izraelom okupovanom Predjordánsku, v pásme Gazy, na ktoré je uvalená blokáda, ako aj vo východnom Jeruzaleme ako zamýšľanom hlavnom meste. Organizácia Spojených národov de facto schválila uznanie štátu Palestína v roku 2012, avšak EÚ a väčšina členských štátov ho ešte musí uznať aj oficiálne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.