Vodca Boko Haram tvrdí, že unesené dievčatá sa vydali a prijali islam

Vodca militantnej nigérijskej islamistickej skupiny Boko Haram Abubakar Šekau. Foto: TASR/AP

Maiduguri 1. novembra (TASR) - Vodca nigérijskej extrémistickej skupiny Boko Haram poprel správy o tom, že jeho bojovníci uzavreli prímerie s nigérijskou vládou. Zároveň uviedol, že 200 dievčat, ktoré extrémisti uniesli, konvertovalo na islam a vydalo sa za moslimov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Vodca islamistov Abubakar Shekau tak zmaril nádeje na výmenu zajatcov a prepustenie väznených dievčat, pričom poznamenal, že "v tejto vojne už niet cesty späť". Shekau sa verejnosti prihovoril z videonahrávky, ktorú sa agentúre AP podarilo získať v piatok neskoro večer.

Militanti uniesli dievčatá 14. apríla tohto roku z internátu školy v meste Chibok v štáte Borno na severovýchode Nigérie. Niektorým dievčatám sa údajne podarilo zo zajatia ujsť.

Kancelária nigérijského prezidenta 17. októbra vyhlásila, že militanti z Boko Haram súhlasili s okamžitým ukončením päť rokov trvajúcich bojov, ktoré si vyžiadali niekoľko tisíc ľudských životov. Okrem toho útoky extrémistov pripravili na severovýchode Nigérie o strechu nad hlavou státisíce ľudí.

Od polovice roka 2013 zameriava Boko Haram svoje útoky na príslušníkov poriadkových síl, ako aj na civilistov kresťanského a moslimského vierovyznania - útočí na nich doma, na trhoviskách, v nemocniciach a školách. Ich cieľom je vytvoriť v krajine islamský štát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.