V Prešove skončili archeologický prieskum miesta, kde má byť cintorín

Ilustračné foto z časti Prešova Solivar. Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 3. novembra (TASR) – V lokalite medzi sídliskami Solivar a Šváby v Prešove, kde má byť postavený nový cintorín, sa ukončil archeologický prieskum. Na konci októbra sa tu vykonala aj asanácia tretej bytovky Pod Hrádkom, kde postavia parkovisko patriace k cintorínu.

„Asanácia troch obytných domov sa uskutočnila z dôvodu príprav realizácie výstavby cintorína Šváby a rovnako je súčasťou riešenia otázky neplatičov. Je však potrebné zdôrazniť, že prvá budova bola neobývaná, pretože tam bola narušená statika. V ďalších dvoch žili nielen slušní a platiaci Rómovia, ale aj neplatiči, dlhodobo zdržiavajúci sa v zahraničí alebo bez platnej nájomnej zmluvy. Celkovo sa dlh neplatičov za tri bytovky vyšplhal takmer k 84.000 eur,“ uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.

Ako ďalej poznamenala, mesto vysťahovalo iba tých, ktorí tento dlh spôsobili, ostatným poskytlo náhradné bývanie. Pre neplatiace rodiny sa hľadalo adekvátne riešenie a pracuje sa s nimi individuálne.

Na mieste bytoviek by už teda mohlo začať vznikať parkovisko k novému cintorínu. Ten sa bude stavať v dvoch fázach. V prvej etape by malo na ploche viac ako 49.500 metrov štvorcových vzniknúť 2700 hrobových miest s asi 5400 možnými pochovanými. V tejto fáze však vzniknú aj objekty ako oplotenie, studne, retenčné nádrže, vodovod, závlahový systém, dažďová kanalizácia, verejné osvetlenie a kamerový systém na jestvujúcej časti cintorína i na novej a tiež prvky drobnej architektúry a infosystém.

„V súčasnosti sú práce na archeologickom prieskume v teréne ukončené a vykonáva sa vyhodnocovanie. Predpokladá sa, že v budúcom roku by sa pristúpilo k realizácii projektu na výstavbu cintorína,“ zhodnotila aktuálny stav napredovania projektu Kmetóny Gazdová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.