Proruskí separatisti obvinili Kyjev z marenia minského protokolu

Ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko na snímke zo 6. júna 2014 Foto: TASR/AP

Doneck 5. novembra (TASR) - Samozvané ľudové republiky na východe Ukrajiny dnes kritizovali rozhodnutie ukrajinského vedenia "zrušiť zákon o osobitnom štatúte regiónov na východe Ukrajiny" a vyhlásili, že tým marí minský protokol, ktorý stanovoval kroky na obnovenie mieru v tejto oblasti.

Ako informovali ruské agentúry, vedenia oboch republík - Doneckej a Luhanskej - v spoločnom vyhlásení kritizujú ukrajinského prezidenta Petra Porošenka za to, že namiesto dokončenia minských protokolov a odsúhlasenia konečného variantu, dokument "zrušil" a ponúkol nový, a to bez odobrenia zástupcov Donbasu. "Bez toho, aby ho niekto (z nás) videl," uvádza sa vo vyhlásení.

Donecká ľudová republika (DĽR) a Luhanská ľudová republika (LĽR) vo vyhlásení zdôrazňujú, že prijatie zákona o osobitnom štatúte Donbasu, ako aj zákona o amnestii, "bolo povinnosťou Kyjeva".

"Teraz, po (ich) jednostrannom vypovedaní o zrušení týchto zákonov (zo strany Kyjeva), je minský protokol z 5. septembra fakticky neplatný," uvádza sa vo vyhlásení.

Vedenia DĽR a LĽR konštatujú, že "nemôžu existovať na základe protokolu, z ktorého Porošenko vyškrtol principiálne dôležité body", a žiadajú prehodnotenie minského protokolu z 5. septembra.

"Sme pripravení pracovať na novej verzii protokolu," zdôrazňuje sa vo vyhlásení, ktorého signatári súčasne potvrdili, že ich pozícia ohľadom urovnania krízy na východe Ukrajiny zakotvená v protokole z 1. septembra zostala nezmenená. Vo vyhlásení súčasne potvrdili, že budú pokračovať v rešpektovaní memoranda o zastavení paľby z 19. septembra a potvrdili aj "oddanosť mierovému procesu ako takému".

Agentúra TASS uviedla, že Porošenko v pondelok vo svojom prejave k národu oznámil, že vláda v Kyjeve je pripravená prijať nový zákon o osobitnom štatúte regiónov na východe Ukrajiny, ktorý by presne vytyčoval ich hranice a nastoľoval špecifický systém miestnej samosprávy.

Ako jednu z podmienok prijatia nového zákona však dal prehodnotenie volieb najvyšších predstaviteľov a poslancov DĽR a LĽR z 2. novembra.

Porošenko vysvetlil, že proruskými separatistami zorganizované pseudovoľby predstavujú torpédovanie zákona o osobitnom štatúte a vyhrotenie situácie v Donbase. Široké právomoci, ktoré by poskytoval predmetný zákon, je Ukrajina pripravená poskytnúť iba legálne zvoleným miestnym zástupcom a nie samozvaným banditom, upozornil Porošenko.

Ukrajinský parlament v utorok zaregistroval prijatie dvoch poslaneckých návrhov na zrušenie zákona o osobitnom štatúte východu Ukrajiny: prvý podal predseda Radikálnej strany Oleh Ľaško, druhý odstupujúci predseda parlamentu Olexandr Turčynov.

Turčynov podľa ruských agentúr predložil v utorok rezolúciu o zrušení návrhu zákona o amnestii pre účastníkov konfliktu v Doneckej a Luhanskej oblasti. Návrh tohto zákona schválil parlament 16. septembra. Turčynov ani Porošenko ho však dosiaľ nepodpísali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.