Šéfka Národného úradu pre dane a clá priznala, že ju vykázali z USA

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Budapešť 5. novembra (TASR) - Šéfka maďarského Národného úradu pre dane a clá (NAV) Ildikó Vidová dnes v rozhovore pre denník Magyar Nemzet priznala, že spolu s niekoľkými kolegami je medzi osobami, ktorým Spojené štáty zakázali vstup na svoje územie.

Doposiaľ nebolo jasné, koho sa obmedzujúce opatrenie USA súvisiace s korupciou týka. Americká strana uviedla iba toľko, že ide o vysoko postavených maďarských vládnych úradníkov.

Maďarské médiá napísali, že kauza sa týka troch vysokých predstaviteľov NAV, vrátane Vidovej, ale aj viacerých podnikateľov blízkych vládnucej strane Fidesz. Novinári sa v uplynulých dňoch márne snažili spojiť s Vidovou, aby sa jej spýtali, či aj jej zakázali vstup do USA.

Šéfka NAV uviedla, že iniciuje občianskoprávny a trestnoprávny spor na ochranu osobnosti, pretože zverejnené informácie o korupcii v súvislosti s jej osobou nie sú podložené a kauzu považuje za bezprecedentný útok.

Vidová vyhlásila, že nezvažuje odstúpenie, pretože by tým priznala obvinenia. Povedala, že nechápe nepodložené útoky voči svojej osobe a úradu. "Existujú kontroly okolo záujmových skupín, ktoré mohli ľahko nadviazať spojenie s americkým veľvyslanectvom. Mohlo sa stať, že osoby zvonka sa bezdôvodne odvolávali na nás v istých prípadoch, voči tomu je ťažké sa brániť," uviedla.

Americký chargé d'affaires v Budapešti André Goodfriend v polovici októbra potvrdil, že z dôvodu korupčných káuz dostalo šesť súkromných osôb zakáz vstupu na územie Spojených štátov. Kauzy ani osoby, ktorých sa zákaz týka, však diplomat nekonkretizoval.

Bližšie detaily neuviedol ani maďarskému ministrovi zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterovi Szijjártóovi, ktorý si Goodfrienda predvolal. Naznačil mu iba charakter korupčných škandálov, ktoré odhalila americká strana.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.