R. KALIŇÁK: Exkonateľ MH Development Ladislav K. už čelí obvineniu

Na snímke vpravo minister vnútra SR Robert Kaliňák a vľavo minister hospodárstva SR Pavol Pavlis počas brífingu s novinármi 5. novembra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 5. novembra (TASR) – Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok (4.11.) obvinila odvolaného konateľa štátnej firmy MH Development Ladislava K. z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Ministri za vládnu stranu Smer-SD preto nevidia dôvod na konanie mimoriadnej schôdze parlamentu ku kauze. Začať sa má dnes o 13. hodine, iniciovali ju opoziční poslanci.

Policajti NAKA začali trestné konanie aj v ďalšej veci. "Druhé začaté trestné stíhanie smeruje k ďalším pochybnostiam o hospodárení spoločnosti MH Development," informoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na brífingu pred dnešným rokovaním vlády.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorý na podozrenia na protiprávne konanie v štátnej firme upozornil prvýkrát 27. októbra, spolu s ďalšími poslancami opozície inicioval zvolanie mimoriadnej schôdze. Žiada, aby nezávislú kontrolu v MH Development vykonal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) zvolal rokovanie na dnešné popoludnie, či sa však uskutoční, nie je zatiaľ jasné. Na začiatku sa totiž bude schvaľovať program a ak ho aspoň časť poslancov Smeru nepodporí, schôdza sa konať nebude.

Šéf rezortu hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) dnes pripomenul, že konateľa štátnej firmy odvolal okamžite po zverejnení podozrení a nariadil v nej vykonať vnútorný audit. Zároveň oznámil, že vymenoval nového konateľa spoločnosti a vymenil zvyšok dozornej rady. MH Development sa zlúči s ďalšou štátnou firmou MH Invest. "Ja naozaj dnes nevidím priestor na to, aby bola mimoriadna schôdza. Konali sme rýchlo, efektívne, účinne. Za týždeň sme celý problém vyriešili," zdôraznil.

Ministri sú presvedčení, že k odhaleniu pochybení by došlo aj bez Beblavého, ktorý z témy podľa nich vytĺka politický kapitál. "Na konci roka by dozorná rada musela urobiť závierku a kontrolu a prišlo by sa na to," myslí si Pavlis.

Beblavý poukázal na to, že exkonateľ MH Development počas svojho pôsobenia vo funkcii viacnásobne porušil zákon o konflikte záujmov, keď nepodával majetkové priznania a ďalej podnikal vo svojich spoločnostiach. Pokuty v celkovej výške 35.502 eur údajne zaplatil z účtu štátnej firmy. Poslanec zároveň informoval o ďalších podozrivých prepojeniach v spoločnosti, kde malo dochádzať k rodinkárstvu a klientelizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.