ICC nebude vyšetrovať izraelský zásah proti tureckej lodi z roku 2010

Na videozábere , ktorý poskytla 31. mája 2010 proislanská humanitárna organizácia IHH, izraelskí vojaci miera zbraňami na palube tureckej lode , ktorá je súčasťou konvoja lodí s humanitárnou pomocou pre pásmo Gazy. Foto: TASR/AP

Amsterdam 6. novembra (TASR) - Existujú dôvody domnievať sa, že počas izraelského zásahu na lodi smerujúcej do pásma Gazy v roku 2010, počas ktorého zahynulo deväť tureckých aktivistov, došlo k vojnovým zločinom.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters, ktorá mala možnosť nahliadnuť do dokumentov Medzinárodného trestného súdu (ICC). Tribunál však - ako vyplýva z týchto materiálov - rozhodol, že prípad nebude vyšetrovať, pretože na to nemá kompetencie.

Vyjadrenia prokurátorov medzinárodnej súdnej inštancie pravdepodobne nahnevajú Ankaru, ktorá po zásahu izraelského komanda proti humanitárnej flotile, vzdorujúcej izraelskej námornej blokáde pásma Gazy, obvinila Izrael z masovej vraždy, domnieva sa Reuters.

"Dostupné informácie poskytujú odôvodnený základ pre domnienku, že v súvislosti s preniknutím a obsadením lode Mavi Marmara vojakmi izraelských obranných síl 31. mája 2010 došlo k vojnovým zločinom," uvádza sa v dokumente ICC. Právnici však rozhodli, že rozsah uvedených zločinov nie je až natoľko závažný, aby spadal pod jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu, cituje Reuters.

ICC so sídlom v Haagu vznikol, aby sa zaoberal najzávažnejšími medzinárodnými zločinmi vrátane zločinov proti ľudskosti a genocídy v prípade, keď miestne úrady nie sú ochotné alebo schopné prípady vyšetrovať a súdiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.