Egypt má v priebehu dvoch dní druhú obeť vtáčej chrípky

Foto: TASR/AP

Káhira 19. novembra (TASR) - Egypťanka zomrela v utorok na vírus vtáčej chrípky H5N1 po tom, čo prišla do kontaktu s nakazenými vtákmi.

Egyptské ministerstvo zdravotníctva informovalo, že ide už o druhé úmrtie na vtáčiu chrípku v priebehu dvoch dní a tretie v Egypte od začiatku roka, píše agentúra Reuters.

Tridsaťročná žena pochádzala z provincie Minjá južne od metropoly Káhira. Podľa egyptskej agentúry MENA podľahla ochoreniu v nemocnici v meste Asijút. Ďalšia, 19-ročná žena zomrela na vtáčiu chrípku v tom istom meste v pondelok.

Egyptské úrady tento rok identifikovali celkovo sedem prípadov nákazy týmto vírusom vrátane troch prípadov úmrtia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že kedykoľvek bude vírus kolovať u hydiny, existuje hrozba sporadických infekcií alebo malého počtu prípadov nakazenia človeka, obzvlášť u ľudí vystavených kontaktu s infikovanými vtákmi alebo kontaminovanými potravinami.

Prípady nakazenia človeka vírusom H5N1 sú napriek tomu zriedkavé a vírus sa podľa všetkého v súčasnosti neprenáša ľahko z človeka na človeka, pripomína Reuters.

Podľa údajov WHO sa od roku 2003 do 2. októbra 2014 vyskytlo 668 laboratórne potvrdených prípadov nakazenia človeka vírusom H5N1, oficiálne hlásených zo 16 krajín. Z týchto prípadov zaznamenali 393 úmrtí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.