Izrael zbúral dom páchateľa nedávneho útoku na zastávke električky

Izraelskí policajti si prezerajú miesto nárazu auta do cestujúcich na zastávke v Jeruzaleme Foto: TASR/AP

Jeruzalem 19. novembra (TASR) - Izrael dnes zbúral dom Palestínčana, ktorý 22. októbra v Jeruzaleme vrazil autom do ľudí čakajúcich na zastávke električky.

Izrael pristúpil k tomuto kroku deň po tom, ako dvojica Palestínčanov zaútočila na synagógu na západnom predmestí Jeruzalema, pričom zahynulo najmenej päť ľudí.

Dom rodiny 21-ročného páchateľa, identifikovaného ako Abd al-Rahmán Šalúdí, bol vyhodený do vzduchu dnes pred svitaním, spresnili izraelská polícia a armáda. Samotného páchateľa útoku polícia zastrelila, keď sa snažil po útoku ujsť z miesta činu.

Polícia jeho čin označila za teroristický útok, páchateľovi príbuzní tvrdia, že šlo o dopravnú nehodu.

Priamo na mieste útoku zomrelo trojmesačné dieťa, ktoré bolo americkým občanom. Neskôr zraneniam podľahla 22-ročná turistka z Ekvádoru. Zranených bolo sedem ľudí.

Šalúdí bol synovcom jedného z popredných výrobcov bômb pre militantné hnutie Hamas, ktorého v roku 1988 zabili na Západnom brehu, v minulosti už bol vo väzení kvôli teroristickým aktivitám.

Predmestie Silwán vo východnom Jeruzaleme, ležiace v tesnej blízkosti hradieb Starého mesta, bolo od incidentu častým dejiskom konfrontácií Palestínčanov s políciou. Napätie však v Jeruzaleme a okolí vládne už niekoľko týždňov - jeho príčinou je spor o prístup na posvätné miesta v jeruzalemskom Starom meste, dôležitom pre židov i moslimov.

Korene súčasnej vlny násilia pozorovatelia vidia v incidente z júla tohto roku, keď židovskí útočníci zaživa upálili palestínskeho mladíka, čo vyvolalo odvetu v podobe únosu a vraždy troch mladých židov a prispelo k rozpútaniu ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a pásmom Gazy.

Posledné izraelsko-palestínske násilnosti si vyžiadali už životy piatich Izraelčanov a jedného cudzinca, ktorí zahynuli pri útokoch Palestínčanov. Na palestínskej strane je viac ako desať obetí najnovšej vlny nepokojov. V súvislosti s týmto vývojom sa objavili aj špekulácie, že sa schyľuje k tretej palestínskej intifáde.

Izraelské vládne zdroje informovali, že rodiny niekoľkých Palestínčanov zo Západného brehu, ktorí majú na svedomí nedávne útoky proti Izraelčanom, dostali od izraelských úradov výzvu na vypratanie svojich domov.

Príkazy na demolácie sa vydávajú na základe pokynu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý prednedávnom uviedol, že Izrael sa k tejto praxi vracia v reakcii na vlnu palestínskych útokov proti Izraelu v Jeruzaleme. Tento prístup Izrael prestal uplatňovať v roku 2005 po tom, ako bezpečnostné orgány spochybnili jeho účinnosť. Mnoho Izraelčanov však žiadalo vrátiť sa k týmto praktikám.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.