V islamistickom komande, ktoré vraždilo, môže byť aj druhý Francúz

Foto: youtube

Paríž 19. novembra (TASR) - Francúzska vláda preveruje, či druhým mužom, ktorý sa objavuje na videozázname s oznámením smrti amerického rukojemníka Petra Kassiga, je tiež francúzsky občan.

Oznámenie o Kassigovej smrti bolo súčasťou v nedeľu zverejneného 15-minútového videozáznamu, v ktorom extrémistická organizácia Islamský štát (IS) ukázala jeho odrezanú hlavu, ako aj podrezanie najmenej 14 mužov - údajne pilotov a dôstojníkov lojálnych so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.

V komande, ktoré vojakov viedlo na smrť, francúzska tajná služba už počas víkendu identifikovala iného francúzskeho občana - Maxima Haucharda z departementu Eure. Jeho totožnosť potvrdila v pondelok aj parížska prokuratúra.

Britská tlač zasa v nedeľu informovala, že mladým mužom, ktorý stojí vedľa neslávne známeho páchateľa vrážd západných rukojemníkov - Džihádistu Johna -, by mohol byť Brit Nasser Muthana. Po zhliadnutí záznamu to pripustil jeho otec Ahmed Muthana, žijúci vo waleskom Cardiffe a pochádzajúci z Jemenu.

Francúzska vláda teraz preveruje informácie miestnej tlače, podľa ktorých by v komande mohol byť aj ďalší Francúz. Uviedol to dnes pre televíziu BFM hovorca vlády Stéphane Le Foll, ktorý odmietol potvrdiť meno, čo sa objavilo v médiách. Podľa webovej stránky denníka Le Monde by mohlo ísť o 22-ročného Michaela Dos Santos, ktorý pochádza zo Champigny-sur-Marne v departemente Val-de-Marne.

Vyšetrovanie s cieľom identifikovať členov komanda poslednej zverejnenej masovej vraždy pokračuje aj vo viacerých ďalších európskych a ázijských krajinách.

Podľa francúzskej tlače je veľká pravdepodobnosť, že medzi vykonávateľmi vrážd bol aj občan Belgicka, ktorý sa k džihádistom pridal v októbri 2012. Belgické úrady však túto špekuláciu zatiaľ nepotvrdili.

Mužom, ktorý podrezal sýrskych vojakov a ktorý oznámil aj Kassigovu smrť, bol Brit prezývaný Džihádista John - ten má zrejme na svedomí aj brutálne vraždy ďalších štyroch západných rukojemníkov: amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa a dvoch britských humanitárnych pracovníkov Alana Henninga a Davida Hainesa. Špekuluje sa, že Džihádista John možno zaúča západných islamistov do popráv.

Francúzske tajné služby podľa denníka Le Monde predpokladajú, že Francúzi sa podieľali na vraždách rukojemníkov ešte pred zverejnením posledného videozáznamu.

Podľa ich údajov sa k islamistom v Sýrii a Iraku pridalo 1132 francúzskych občanov, pričom 376 z nich pôsobí priamo v bojových zónach v Sýrii. Ich počty od začiatku roku takmer zdvojnásobili, upozornil Le Monde, ktorý uviedol, že 23 percent spomedzi Francúzov bojujúcich v Sýrii nebolo vychovaných v moslimskej kultúre.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.