Lajčák: Bosna si nemôže dovoliť strácať čas, európsky vlak sa už pohol

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Sarajevo 20. novembra (TASR) - Povolebná situácia v Bosne a Hercegovine (BaH) a možnosti formovania vládnych koalícií v tejto krajine boli v stredu predmetom série rokovaní podpredsedu slovenskej vlády a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka s hlavnými politickými lídrami v bosnianskom Sarajeve a v Banja Luke.

Minister navštívil Bosnu krátko po všeobecných voľbách a inaugurácii nového kolektívneho predsedníctva krajiny, ako aj bezprostredne po pondelkovej Rade EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli, ktorá schválila novú, ústretovejšiu filozofiu spolupráce s Bosnou, informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Lajčák sa v rozhovoroch so zvolenými členmi predsedníctva, bosnianskym členom Bakirom Izetbegovićom a chorvátskym členom Draganom Čovičom, i na stretnutí s prezidentom bosnianskej Republiky Srbskej (RS) Miloradom Dodikom zaujímal najmä o aktuálny stav v procese kreovania nových vlád na rôznych úrovniach štátu a entít, ktoré musia byť pripravené pracovať vo zvýšenom tempe vzhľadom na stratený čas v ostatnom období.

Počas stretnutí šéf slovenskej diplomacie povzbudil legitímne zvolených predstaviteľov krajiny, aby čo najzodpovednejšie pristúpili k vytvoreniu nových vlád a pokúsili sa v maximálnej miere naplniť očakávania svojich voličov po lepšom živote.

"Moja krajina, Slovensko, je príkladom, že je možné dosiahnuť aj ciele, ktoré sa pred niekoľkými rokmi zdali nemožné, a dobehnúť susedov, ktorí majú náskok. Najdôležitejšia je politická vôľa a zodpovednosť voči občanom BaH, preto očakávame, že sa vláda sformuje bez zbytočných prieťahov, aby sa čo najskôr podarilo znovu naštartovať európske procesy," konštatoval minister Lajčák.

V rozhovoroch s ďalšími politickými aktérmi - ministrom zahraničných vecí BaH Zlatkom Lagumdžijom, predsedníčkou vlády RS Željkou Cvijanovičovou a predsedami politických strán Fahrudinom Radončićom a Mladenom Bosičom - uviedol, že SR a EÚ očakávajú seriózny prístup domácich aktérov k vytvoreniu funkčných a stabilných koalícií s jasnou cestovnou mapou realizácie životne dôležitých reforiem.

"Proces tvorby vlád by mal byť na jednej strane zodpovedný v záujme získania potrebnej politickej stability, na druhej strane by však nemal byť neúmerne dlhý. Verím, že po vytvorení koalícií sa začnú ihneď realizovať domáce úlohy. Mám na mysli po prvé ekonomickú a sociálnu oblasť, po druhé zlepšenie fungovania štátu a po tretie naplnenie európskych záväzkov," zdôraznil Lajčák.

Zároveň vyslovil podporu SR integračnému procesu a európskej perspektíve Bosny v súlade s nedávnym ministerským stretnutím Vyšehradskej skupiny a západného Balkánu koncom októbra v Bratislave.

"Bosna a Hercegovina si nemôže dovoliť strácať drahocenný čas, pretože európsky vlak sa z tohto regiónu už pohol. Miestenka závisí iba od ochoty vzdať sa záujmov straníckych a uprednostniť záujmy štátne," uzavrel Lajčák.

Ako ďalej poznamenal, Slovensku záleží na osude tejto balkánskej krajiny, preto jej "ponúkame pomocnú ruku a sme pripravení podporiť každú iniciatívu, ktorá posunie Bosnu dopredu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. kohut

    .... pohol, do - priepasti ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.