Stavbou roka 2014 je galéria Danubiana v Bratislave

Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 21. novembra (TASR) – Titul Stavba roka 2014 získala novostavba galérie moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove.

Ocenenie za najlepšie spomedzi 23 stavebných diel jej v rámci jubilejného 20. ročníka celoštátnej súťaže stavieb realizovaných na Slovensku udelilo Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia.

Odborná porota s medzinárodnou účasťou posudzovala prostredníctvom technickej dokumentácie a obhliadky stavieb najmä ich architektonické a urbanistické riešenie, konštrukčné a stavebno-technické riešenie, energetickú a prevádzkovú náročnosť. Rovnako hodnotila stavebnú realizáciu diel, ich funkčnosť a vplyv na životné prostredie, použité materiály a výrobky, ako aj celospoločenský prínos.

V tomto ročníku udelila sedemčlenná porota celkove 12 cien ôsmim stavbám. Galéria Danubiana získala aj cenu za najlepšie projektové riešenie stavebného diela. Okrem nej vyhlasovatelia súťaže ocenili bratislavskú novostavbu Meinl Residence, administratívno-obchodné sídlo Trumpf Slovakia v Košiciach, logistické, administratívne a školiace centrum Herz Slovensko v Bernolákove a Elektrárňu Piešťany.

Za celospoločenský prínos bola udelená cena primátora Bratislavy rekonštrukcii hradného paláca Bratislavského hradu a cena ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja inštalácii tandemových turbosústrojenstiev KS 03 Veľké Zlievce.

Najkrajšiu stavbu roka 2014 si zvolila aj verejnosť hlasovaním cez internet. Najviac ju zaujal kongresový hotel The Grand Vígľaš, ktorý vznikol rekonštrukciou vígľašského zámku v okrese Detva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.