Klient platí úhradu podľa príjmu a majetku

Foto: TASR

Bratislava 22. novembra (TASR) – Na všetky druhy pobytových zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je obec, v súčasnosti prispieva štát, klient a jeho rodina. V prípade, že ani tieto zdroje nepokryjú náklady sociálnej služby, hradí ich obec alebo mesto zo svojho rozpočtu.

"Iná situácia je pri sociálnych službách, ktoré sú zriadené vyššími územnými celkami (VÚC) a ktoré si financuje VÚC zo svojho rozpočtu. Popri tom VÚC financuje aj u neverejných poskytovateľov vybrané druhy sociálnych služieb, napríklad domovy sociálnych služieb, rehabilitačné strediská. V roku 2014 ich na regionálnej úrovni podporil aj štát mimoriadnou dotáciou vo výške 10 miliónov eur," priblížil TASR hovorca Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny (MPSVR) SR Michal Stuška. Pripomenul tiež, že Slovensko pristúpilo k transformácii veľkokapacitných pobytových zariadení sociálnych služieb na poskytovanie služieb komunitného charakteru. Zámerom vlády je podľa vyjadrenia rezortu práce budovanie zariadení rodinného typu.

"Podporíme čo najdlhšie zotrvanie klientov v ich prirodzenom prostredí, je to v súlade s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Dôkazom toho sú aj v súčasnosti implementované národné projekty v rámci Európskeho sociálneho fondu (ESF) a Regionálneho operačného programu (ROP)," povedal Stuška.

Poskytovatelia sociálnych služieb môžu ešte do 31. 12. 2014 MPSVR požiadať o dotácie na podporu rozvoja sociálnych služieb. Pokiaľ sa na ekonomicky oprávnených nákladoch sociálnej služby podieľa aj štát (320 eur mesačne) alebo samospráva rôznymi príspevkami, poskytovateľ a to aj neverejný, je povinný dodržiavať ochranu príjmu klienta pred neprimeranou úhradou.

"Klient platí úhradu len podľa príjmu a majetku. Po zaplatení úhrady mu musí zostať zákonom stanovená suma. Ak je jeho príjem nižší ako je zákonom stanovená hranica, neplatí žiadnu úhradu a ak prekračuje nepatrne takúto hranicu, platí len čiastočnú úhradu. Za predpokladu, že dospelé zaopatrené deti majú dostatočný príjem, rozdiel medzi požadovanou - stanovenou úhradou a úhradou, ktorá je nižšia v dôsledku uplatnenia ochrany príjmu, platia tieto deti," doplnil Stuška.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.