Gorazdove dni chrámovej piesne sa konajú opäť vo Zvolene

pamätník Foto: TASR/Milan Soukup

Zvolen 22. novembra (TASR) - Ojedinelý projekt kresťanských tradícií na Slovensku - XIII. Gorazdove dni chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby sa dnes uskutoční vo Zvolene. V hudobnej časti ide o prehliadku zborových telies interpretujúcich skladby sakrálnej a národnej proveniencie, vo výtvarnej je to celoštátny salón dospelých neprofesionálnych výtvarníkov, zameraný na tvorbu diel s duchovnými posolstvami.

Ako TASR informoval zástupca Národného osvetového centra (NOC) v Bratislave Miroslav Holečko, prológ Gorazdových dní tradične tvorí salón výtvarnej tvorby. Otvorí ho vernisáž výtvarných diel Zvolenčana Martina Vaisa, ktorá nesie názov Obrazy svätosti. Autor na nej vystaví maliarske diela zo svojej tvorby za posledný rok, ktoré predstavujú individuálne výtvarné meditácie na "večné témy". "Stvárňujú náboženské motívy najmä v expresionistickom a symbolickom štýle. Sú to maľby akrylom na smrekolitových doskách a plátnach väčších i menších rozmerov, niektoré zasadené do autorských rámov. Diela sú plné náznakov, metafor, analógií a symboliky, ktoré autor používa na vyjadrenie svojich myšlienok, citových zážitkov a predstáv," priblížil obrazy Holečko.

Na tohoročnej celoslovenskej prehliadke Chrámovej piesne sa predstavia Spevácky zbor pri Rímsko-katolíckom kostole v Krupine, Spevácky zbor pri Evanjelickom kostole Svätej Trojice vo Zvolene, Cantus Monte Regis Nová Baňa, Laudate Dominum zo Sásovej a Zvolenský spevácky zbor. Zúčastnené zborové telesá si svoju účasť vyspievali postupom z krajských kôl, respektíve postúpili na základe odporučenia regionálnych osvetových stredísk.

Po skončení prehliadky zborového umenia sa umeleckí vedúci jednotlivých zborov, zástupcovia organizátorov a členovia odbornej poroty odoberú do Zborového domu zvolenskej ECAV, kde sa uskutoční odborný edukačno-rozborový seminár. Lektori seminára budú hodnotiť predvedené výkony speváckych zborových telies. Záver XIII. Gorazdových dní chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby bude spojený s odovzdaním pamätných listov zúčastneným telesám.

Organizátormi XIII. Gorazdových dní chrámovej piesne a sakrálnej výtvarnej tvorby sú Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Národné osvetové centrum Bratislava, Mesto Zvolen, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Cyrilometodská spoločnosť Bratislava a Evanjelický farský úrad vo Zvolene.

XIII. ročník tohto celoslovenského podujatia tvorí súčasť jubilejných XXV. svätogorazdovských dní na Slovensku a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2005 – 2015, nad ktorými prevzal záštitu bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.