Odborári budú v Košiciach pochodovať za lepšie pracovné podmienky

Bratislava 26. novembra (TASR) – Zvýšenie tarifných miezd o 30 eur pre zamestnancov v priemysle či skrátenie pracovného času na 37,5 hodiny – to sú hlavné požiadavky, s ktorými sa odborári na Slovensku snažia uspieť v rámci kolektívneho vyjednávania. Informovali o nich dnes predstavitelia Odborového zväzu (OZ) KOVO. Zároveň na štvrtok 27. novembra avizujú verejné zhromaždenie a pochod v Košiciach.

Odborári upozorňujú, že produktivita práce na Slovensku rastie už niekoľko rokov rýchlejšie ako v iných krajinách, rast miezd však za nimi výrazne zaostáva. "Priestor na rast miezd na Slovensku stále je. To, čo tu nie je, je ochota zamestnávateľov a vlastníkov firiem viac sa podeliť s tými, ktorí participujú na tvorbe hodnôt. To, čo tu chýba, je predovšetkým vôľa pre sociálne spravodlivejšie prerozdeľovanie," uviedla podpredsedníčka OZ KOVO zodpovedná za kolektívne vyjednávanie Monika Benedeková na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Zvyšovanie domácej spotreby podľa nej nie je možné, ak viac ako 60 % občanov zarába menej ako 850 eur v hrubom. Priemerná mzda v SR je v súčasnosti 824 eur v hrubom. "Až 40 % ľudí na Slovensku žije od výplaty do výplaty," zdôraznil predseda OZ KOVO Emil Machyna. Pre zamestnancov v odvetviach strojárstvo, hutníctvo, elektrotechnika a verejná cestná doprava preto zväz požaduje zvýšenie tarifných miezd o 30 eur a nárast priemerných miezd o 40 eur.

"Súčasne chceme zabojovať aj o skracovanie pracovného času, ktorý vnímame jednak ako nástroj na riešenie vysokej miery nezamestnanosti a vytváranie nových pracovných miest, ale tiež ako nástroj na zosúlaďovanie rodinného a pracovného života," doplnila Benedeková. Pracovný čas zamestnancov navrhuje OZ KOVO skrátiť na 37,5 hodiny. Ďalšie požiadavky odborárov sa týkajú príplatkov za zmennosť, za prácu v sobotu a nedeľu, zvýšenia odstupného či predĺženia nároku na dovolenku.

Machyna očakáva, že na podpornom zhromaždení v Košiciach sa zúčastní približne 2000 ľudí z celého Slovenska. "Ak sa nám to nepodarí spraviť, začneme zbierať podpisy pod prípadné vyhlásenie generálneho štrajku. Najskôr by to boli lokálne generálne štrajky, a potom uvažujeme aj o celoslovenskom generálnom štrajku v rámci priemyslu," avizoval.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.