Terčom útoku v Pakistane sa stal tím očkujúci deti proti obrne

I

Ilustračné foto Foto: TASR

slamabad 26. novembra (TASR) - Najmenej štyria členovia zdravotníckeho tímu, aké sa na juhozápade Pakistanu podieľajú na očkovacej kampani proti obrne, prišli o život pri útoku neznámych páchateľov.

K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podozrenie však padá na islamistov, ktorí tvrdia, že očkovacia kampaň proti obrne je súčasťou sprisahania Západu s cieľom spôsobiť neplodnosť moslimov. Dôveryhodnosť očkovacej kampane v Pakistane tiež oslabila skutočnosť, že pakistanský lekár Šakíl Afrídí využil očkovanie na to, aby v roku 2011 pomohol USA vypátrať úkryt vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina v meste Abbottabad.

Ako podľa DPA spresnil predstaviteľ polície, k útoku na auto prevážajúce zdravotníkov došlo neďaleko mesta Kvéta, metropoly provincie Balúčistán. Pri útoku zahynuli štyri osoby, vrátane troch žien. Dve ďalšie ženy utrpeli zranenie.

Úrady provincie nariadili zastaviť očkovaciu kampaň, kým nebude opäť zaručená bezpečnosť členov očkovacích tímov.

S očkovaním sa v Balúčistáne začalo 12. novembra. Cieľom je zaočkovať proti vírusu obrny okolo 300.000 detí. Pakistan je totiž jednou z posledných troch krajín sveta, kde je detská obrna stále rozšíreným ochorením. Tento rok sa jej vírusom nakazilo už 246 ľudí, čo je väčšina z celkovo 291 nakazených registrovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.