Zavedenie odvodovej úľavy nebude podľa opozície zadarmo

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 26. novembra (TASR) - Zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) na zdravotné odvody nebude zadarmo. Zaplatia ju živnostníci na Slovensku a prispeje k zvýšeniu deficitu verejných financií. Tvrdia to opoziční poslanci.

"Na prvý pohľad sa to zdá strašne geniálna vec, ako zvýšiť minimálnu mzdu, čistý príjem ľudí, a pritom nezvýšiť náklady na prácu. Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. Nič nie je zadarmo. Ani tento geniálny nápad. A zaplatíme ho všetci my ostatní, a to prostredníctvom zvýšenia deficitu verejných financií," uviedol dnes v rámci druhého dňa rokovania 44. schôdze Národnej rady (NR) SR poslanec za stranu Most-Híd Ivan Švejna.

Nárok na OOP majú mať ľudia s príjmom vo výške 380 eur mesačne a maximálne s príjmom 570 eur mesačne. Vláda vyčíslila, že vďaka odvodovej úľave sa od budúceho roka zvýši čistý príjem viac ako pol milióna ľuďom. Podľa Švejnu ale nastavenie OOP je diskriminujúce pre niektoré skupiny obyvateľov. Nárok na ňu majú mať ľudia, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť v pracovnom pomere, štátnozamestnaneckom či služobnom pomere. "Diskriminujete ľudí, ktorí majú taký istý príjem vo výške 380 eur, ale z inej formy aktivít," uviedol Švejna.

Tými diskriminovanými skupinami ľudí sú podľa neho živnostníci či ľudia pracujúci na dohodu. "Živnostník, ktorý má mesačne príjem 380 eur a nižší, tak musí byť zdravotne poistený, keď je zamestnaný, tak nemusí platiť. Dohodári musia platiť zdravotné poistenie, hoci majú nižšie príjmy ako 380 eur na rozdiel od zamestnancov a sú to takisto ľudia nízkopríjmoví," tvrdí Švejna. Ďalšou diskriminovanou skupinou obyvateľstva sú podľa neho neevidovaní nezamestnaní ľudia. "Niekto skončí zamestnanie. Dva či tri mesiace nechce ísť na úrad práce žiadať podporu v nezamestnanosti a vie, že bude mať v krátkom období nové zamestnanie, tak musí platiť zdravotné poistenie," doplnil Švejna.

Opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS) zase uviedol, že zavedenie odvodovej úľavy zaplatia najmä živnostníci. "Ak sa bavíme o tom, kto túto výhodu pre zamestnancov vlastne reálne zaplatí, tak to reálne budú najmä živnostníci. Táto vláda od roku 2012 permanentne zvyšuje živnostníkom odvody, či je to na sociálne, alebo zdravotné poistenie," tvrdí Mihál.

Pripomenul, že vláda Roberta Fica zvýšila minimálny vymeriavací základ zo 44 % priemernej mzdy na 55 %. "Na jednej strane je pekné, že znižujete odvody jednej časti zamestnancov, ale na druhej strane živnostníkom sa odvody zásadným spôsobom zvyšujú. Nie je takýto návrh protiústavný? Prečo sa táto novinka týka len istej časti zamestnancov, aj to nie všetkých?" spýtal sa v pléne Mihál. Zároveň upozornil, že návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorá zavádza odvodovú úľavu, obsahuje viacero chýb. Preto plánuje v druhom čítaní predložiť niekoľko pozmeňujúcich návrhov.

Výčitky opozície k novele zákona rozhnevali ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), ktorý stál za jej zrodom. Na znak nesúhlasu s kritikou na niekoľko minút opustil rokovaciu sálu.

Mihála sa zastali jeho stranícki kolegovia a Kažimírovi v pléne odkázali, že by si mal chyby, na ktoré Mihál upozornil, radšej zapisovať. "Nájsť toľko technických chýb je dôkazom toho, že ten aparát minimálne dvoch ministerstiev niekde zlyháva. Veľmi ma mrzí, že pán podpredseda vlády a minister financií namiesto toho, aby sedel a pozorne si písal, lebo ten zákon je zjavne napísaný zle, neurobí nič iné, iba sa uchýli k osobným útokom," odkázal v pléne Kažimírovi Martin Poliačik (SaS).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.