Slovensko mešká s nízko-uhlíkovou stratégiou pre dlh rezortu práce

Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 26. novembra (TASR) - Záväzky Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny voči Svetovej banke (SB) skomplikovali prípravu nízko-uhlíkovej stratégie rozvoja Slovenska. Vládu o tom informoval minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD).

Vypracovanie stratégie Slovensku vyplýva ako jeden z medzinárodných záväzkov v oblasti zmeny klímy. Nariadenie Európskej rady a Európskeho parlamentu našej krajine ukladá povinnosť nahlásiť do 9. januára budúceho roku stav jej vykonávania.

V správe, ktorú dnes vláda vzala na vedomie, Žigov rezort konštatuje, že Slovensko stratégiu naliehavo potrebuje aj v súvislosti s prípravou operačných programov na obdobie 2014-2020. Dokument sa naša krajina snaží vypracovať v spolupráci s expertmi Svetovej banky.

Banka však spoluprácu ukončila v apríli. Dôvodom sú nedoriešené záväzky Slovenska voči SB vyplývajúce zo zmluvných vzťahov z roku 2011 uzatvorených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.

"Vďaka aktívnemu prístupu MF SR, MŽP SR, MZVaEZ SR ako aj MPSVaR sa podarilo v októbri 2014 dosiahnuť pokrok smerom k odstráneniu embarga," informoval Žiga. Ministerstvo práce podľa správy vykonáva nevyhnutné kroky smerujúce k uhradeniu záväzkov voči Svetovej banke do konca novembra.

Envirorezort by mal spolu s ďalšími ministerstvami v rokovaniach so Svetovou bankou pokračovať ihneď po tom, ako bude mať k dispozícii informáciu o pokroku pri doriešení záväzkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.