Štátne občianstvo SR získali v minulom roku najviac Ukrajinci a Srbi

Cestovný pas Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 26. novembra (TASR) – V roku 2013 získalo štátne občianstvo Slovenskej republiky až 70 Ukrajincov, 67 Srbov a 24 štátnych príslušníkov Českej republiky. Štátne občianstvo SR získali aj desiati cudzinci, ktorí sa zaslúžili o významný prínos pre Slovenskú republiku vo vedeckej, technickej, kultúrnej či sociálnej oblasti. Konštatuje to Súhrnná správa o stave plnenia úloh, zámerov a cieľov migračnej politiky SR za rok 2013, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.

SR udelila v roku 2013 štátne občianstvo 296 osobám zo 44 krajín. Ako informuje súhrnná správa, občianstvo bolo udelené 144 mužom a 152 ženám. Ďalších 64 osôb získalo štátne občianstvo SR napr. voľbou podľa platnej medzinárodnej zmluvy.

Súhrnná správa o stave plnenia úloh, zámerov a cieľov migračnej politiky SR za rok 2013 sa venuje aj oblasti získavania ekonomických migrantov. V tejto časti konštatuje, že SR udelila v roku 2013 osem modrých kariet EÚ, ktorá vysokvalifikovaným cudzincom z tretích krajín umožňuje prechodný pobyt za účelom zamestnania na Slovensku. Od augusta 2011, keď bola schválená Migračná politika SR s výhľadom do roku 2020, bolo udelených celkovo 15 modrých kariet EÚ cudzincom najmä z Ruskej federácie, Ukrajiny, Číny a Sýrie.

V prípade prijímania ekonomických migrantov zaznamenalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) individuálny záujem ukrajinských lekárov a zdravotníckych zamestnancov o prácu v zariadeniach na východnom Slovensku, najväčší záujem je o pozíciu zubného lekára a technika. Materiál takisto konštatuje, že najväčšia slovenská prepravná spoločnosť sa preorientovala z náborov na ukrajinskom pracovnom trhu na Bulharsko a Rumunsko, pracovníkov z Rumunska využívajú aj slovenské automobilky.

Materiál prináša hodnotenie rozpracovaných úloh, ktoré súvisia so schválenou migračnou politikou SR. V dokumente sa uvádza aktuálny stav plnenia 130 opatrení, k implementácií ktorých sa zaviazali ministerstvá, ale aj Štatistický úrad SR a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Takmer polovica opatrení (64) patrí do kompetencie Ministerstva vnútra SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.