Od pondelka 1.decembra bude platiť tretia zbraňová amnestia

Ilustračné snímky z oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Bratislava 28. novembra (TASR) - Od 1. decembra do konca mája budúceho roku bude platiť na Slovensku tretia zbraňová amnestia.

Občania budú môcť, ako aj v dvoch predchádzajúcich amnestiách, počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Informovala dnes TASR Marta Fabianová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR.

Ilustračné snímky z oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožní novela zákona číslo 190/2003 Zbierky zákonov o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra tohto roku na návrh Ministerstva vnútra SR. Cieľom zbraňovej amnestie je stiahnuť z čierneho trhu nelegálne držané strelné zbrane a strelivo, a tým znížiť riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť.

Dve predchádzajúce zbraňové amnestie boli úspešné

Po úspešných dvoch amnestiách vyhlásených v rokoch 2005 a 2009, keď občania odovzdali takmer 8000 nelegálne držaných zbraní, podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák očakáva, že by sa toto číslo mohlo celkovo zaokrúhliť na 10.000. Zbraňová amnestia splní svoj účel podľa Ministerstva vnútra SR už pri odovzdaní čo len jednej nelegálne držanej zbrane.

Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. V zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR.

Štátu prepadlo 631 zbraní

V predchádzajúcich dvoch kolách zbraňovej amnestie z celkového počtu 7830 zbraní prepadlo v prospech štátu 631. Pričom 323 zbraní bolo zaradených do kategórie zakázaných zbraní, ako sú napríklad samočinné zbrane, vojenské zbrane, zbrane vybavené zakázanými doplnkami zbrane a podobne.

Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali, podľa správy rezortu vnútra, ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.

Prvá zbraňová amnestia trvala 12 mesiacov od 14. apríla 2005 do 14. apríla 2006. Odovzdaných bolo pri nej 3463 zbraní. Druhá zbraňová amnestia trvala sedem mesiacov od 1. novembra 2009 do 31. mája 2010. Odovzdaných bolo 4367 zbraní.

Chcú balistický register

Ministerstvo vnútra SR do budúcnosti uvažuje aj nad zavedením balistického registra, zjednodušene nazývaným aj strelecká DNA. Register bude nápomocný pri dokazovaní a objasňovaní trestných činov. Spočíval by v tom, že z každej zaregistrovanej zbrane sa vyhotoví digitálny záznam stôp z nábojníc a striel z nej vystrelených, ktoré bude Kriminalistický a expertízny ústav PZ vyhodnocovať na automatizovanom balistickom porovnávacom systéme. Priblížila na záver Fabianová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.