Značne stúpol počet žien zo Západu, ktoré odchádzajú za džihádistami

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Berlín 28. novembra (TASR) - Počet žien zo Západu, ktoré odchádzajú do Iraku a Sýrie, aby sa vydali za islamistických bojovníkov, sa podľa posledných správ počas uplynulých niekoľko rokov značne zvýšil. S odvolaním sa na predsedu nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy Hansa-Georga Maassena o tom vo štvrtok informoval spravodajský server Sputnik.

"Počet žien cestujúcich do Sýrie a Iraku značne stúpol, prinajmenšom v porovnaní s obdobím spred niekoľkých rokov, keď mladí ľudia odchádzali do Afganistanu a Pakistanu," povedal Maasen pre stanicu NBC News.

Dievčatá zhruba vo veku 15 rokov sú podľa neho zväčša priťahované "romantickou zaslepenosťou", keď opúšťajú svoje domovy, aby sa stali "druhou alebo treťou manželkou" islamistu. Ako Maassen zároveň zdôraznil, nie je jasné, "či by boli ochotné vykonať útoky tu, alebo sa len vidia v úlohe podporujúcej islamskej manželky".

Maassen začiatkom novembra uviedol, že zhruba 550 nemeckých občanov nedávno vycestovalo do Iraku a Sýrie a mnoho z nich sa pridalo k džihádistom z organizácie Islamský štát (IS). V prípade, že sa takíto jedinci vrátia do vlasti, zostávajú pod sústavným dohľadom nemeckých tajných služieb, píše server.

Maassen v rozhovore pre NBC News zároveň zdôraznil dôležitosť spolupráce medzi Nemeckom a Spojenými štátmi v boji proti extrémizmu. V čase postupu militantov IS v Iraku a Sýrii Spojené štáty vytvorili medzinárodnú koalíciu, ktorá okrem iného podniká nálety na pozície džihádistov v oboch krajinách, venuje sa však aj výcviku kurdských bojovníkov v severnom pre boj proti džihádistom.

Nemecko sa k aktivitám koalície pripojilo, doposiaľ však nepodniká nálety, pripomína spravodajský server. Vyše 60 percent Nemcov sa vyslovilo proti vzdušným útokom na pozície IS, vyplýva z prieskumu zverejneného tento mesiac.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.