Šéf Rosnefti I. Sečin očakáva pokles ceny barelu ropy pod 60 dolárov

Šéf ropného gigantu Rosnefť Igor Sečin. Foto: TASR/AP

Moskva 28. novembra (TASR) - Šéf najväčšieho ruského ropného koncernu Rosnefť Igor Sečin predpokladá, že cena ropy bude ďalej klesať a v nasledujúcich mesiacoch by jej barel (159 litrov) mohol stáť menej ako 60 USD (48,08 eura). Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na rozhovor Sečina, ktorý dnes uverejnil nemecký denník Welt.

Sečin predpokladá, že by k tomu mohlo dôjsť najneskôr koncom 1. polroka 2015. Koncern bude mať v takom prípade dosť pružnosti a zásob, ale realizáciu niektorých drahých projektov bude musieť posunúť na neskoršie obdobie.

Všeobecne však podľa Sečina v dôsledku poklesu ceny ropy dôjde k novému rozdeleniu vplyvu na trhu. Niektoré podniky nevydržia dlhé obdobie nízkej ceny ropy. Dodal, že ťažba bridlicovej ropy v Spojených štátoch sa bude považovať za jeden z faktorov nízkej ceny komodity.

Od leta cena ropy na globálnom trhu klesla o 30 %. Po tom, ako sa členovia OPEC, medzinárodného ropného kartelu, na rokovaní vo Viedni vo štvrtok (27. 11.) nedohodli na znížení ťažobných kvót, sa cena barelu prepadla takmer o 5 USD. Cena barelu ľahkej ropnej zmesi West Texas Intermediate (WTI) sa dostala pod 70 USD prvýkrát od júna 2010.

(1 EUR = 1,2480 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.