Ekonómovia navrhujú medzi Nemeckom a Francúzskom ekonomický Schengen

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Paríž 28. novembra (TASR) - Nemeckí a francúzski ekonómovia sú presvedčení, že dve najsilnejšie ekonomiky Európskej únie (EÚ) by mohli Európe pomôcť dostať sa z krízy a naštartovať hospodársky rast realizáciou takzvaného ekonomického Schengenu. Informovala o tom agentúra DPA.

"To, čo dnes potrebujeme, je spoločný postup," povedal vo štvrtok (27.11.) v Paríži počas prezentácie reforiem navrhnutých pre Nemecko a Francúzsko profesor ekonómie Henrik Enderlein. Ekonóm nazval plán reforiem "ekonomickým Schengenom" podľa dohody, ktorá odstránila hraničné kontroly medzi väčšinou európskych krajín. V tomto smere poukázal na potrebu spoločných zákonov a inštitúcií, najmä v oblasti rozvoja energetiky a digitálnej ekonomiky.

Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel označil návrh ekonómov "za úžasnú myšlienku" a jeho náprotivok Emmanuel Marcon dodal, že ekonomiky potrebujú omnoho lepšiu spoluprácu než doteraz.

Čo sa týka samotných štátov, experti navrhli pre Francúzsko hlbšie reformy a pre Nemecko výraznejšie investície. Enderlein spoločne s francúzskym ekonómom Jeanom Pisanim-Ferrym navrhli Francúzsku rastový model založený na väčšej flexibilite pracovného trhu, podpore hospodárskej súťaže a znížení byrokracie. Francúzsko by zároveň malo nadviazať rast minimálnej mzdy na tempo rastu produktivity.

Nemecko by zasa malo umožniť lepší prístup imigrantom a ženám na trh práce a podporovať rast dopytu, tvrdia ekonómovia. Najväčšiu ekonomiku EÚ okrem toho vyzvali na zvýšenie investícií v nasledujúcich troch rokoch o 24 miliárd eur. Sigmar Gabriel však zapochyboval, či sa toto odporúčanie podarí zrealizovať.

Enderlein a Pisani-Ferry dodali, že problémy krajín sa do veľkej miery líšia. Zatiaľ čo Francúzsko je momentálne v zložitejšej ekonomickej situácii, jeho potenciál označili za "nie zlý". Na druhej strane Nemecko sa môže pre rýchle starnutie obyvateľstva dostať v budúcnosti do obrovských ekonomických ťažkostí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.