Jaroslav Vodrážka ilustroval detské knižky poetickými obrázkami

Ilustrácia Jaroslava Vodrážku Foto:

Praha/Bratislava 29. novembra (TASR) - Český ilustrátor, grafik, maliar a spisovateľ Jaroslav Vodrážka pôsobil istý čas v Martine na Slovensku ako spolupracovník Matice slovenskej. Na Slovensku sa stal priekopníkom detskej knižnej ilustrácie. Dnes uplynulo od jeho narodenia 120 rokov.

Jaroslav Vodrážka sa narodil v Prahe 29. novembra 1894 ešte za Rakúsko-Uhorska. Študoval na umeleckopriemyselnej škole a na Akadémii výtvarných umení (AVU). Ako stredoškolský učiteľ pôsobil v Benešove a v Tábore v Čechách. V roku 1923 prišiel na Slovensko do Martina, kde učil na gymnáziu. V roku 1939 bol nútený vrátiť sa aj s rodinou do Čiech. V Prahe vyučoval na štátnej grafickej škole a strednej škole umeleckého priemyslu.

Na začiatku učiteľského pôsobenia v Martine začal na podnet matičného tajomníka Štefana Krčméryho spolupracovať s Maticou slovenskou pri úprave kníh a detských časopisov Včelka a Slniečko. To ho podnietilo k vlastnej literárnej tvorbe. Písal svieže humorné básničky, drobné príbehy a autobiografické črty, navrhoval veselé omaľovánky a vystrihovačky. Jeho návrhy obálok kníh aj ilustrácie mali živé veselé farby, ktoré sa však pre nedostatky tlače nedali v knižkách dosiahnuť. Mnohé jeho ilustrácie pripomínajú dnešné komiksy. Je autorom kreslených seriálov o Zajkovi Bojkovi, ku ktorým text napísal Jozef Cíger Hronský, detského seriálu Piráti a rozprávkovej grotesky O strašiakovi. Ilustroval aj knižku o dvoch prasiatkach Budkáčik a Dubkáčik.

Už po návrate do Prahy vydal v češtine tri detské knihy, ktoré vyšli aj v slovenčine (Rozprávky o zvieratkách, Šleptáčik, Čože - kdeže?).

Jaroslav Vodrážka mal Martin veľmi rád, stal sa súčasťou jeho spoločenského a kultúrneho života a prispel k jeho povzneseniu. Pomáhal napríklad pri založení bábkového divadla a zbieral etnografický materiál. Keď bol nútený v období vzniku tzv. Slovenského štátu Turiec opustiť, snažil sa tam vracať aspoň na prázdniny, počas ktorých sa venoval kresleniu a drobnej grafike. Zážitky z letovania pod Tatrami zachytil v knihe Štóla.

Po roku 1945 začal znovu ilustrovať pre slovenské vydavateľstvá. Po dvadsaťročnej odmlke mu v roku 1971 vyšla rozprávková kniha Macko Mrmláč valachom a kniha o českom maliarovi a ilustrátorovi Mánesovou stopou (1973). Autobiografický charakter má publikácia spomienkových čŕt, esejí a listov Bolo-nebolo, ktorá vyšla v roku 1977.

Grafik a ilustrátor Jaroslav Vodrážka zomrel 9. mája 1984 v Prahe vo veku takmer 90 rokov.

Výstavu Bolo nebolo, venovanú tvorbe Jaroslava Vodrážku, otvorili pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia a 30. výročia jeho úmrtia v marci 2014 v Turčianskej galérii v Martine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.