Vo Venezuele zomrelo už 35 väzňov, ktorí sa počas vzbury predávkovali

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Caracas 29. novembra (TASR) - Na 35 už stúpol počet obetí spomedzi venezuelských väzňov, ktorí sa v pondelok údajne vlámali do ošetrovne Nápravného zariadenia Davida Viloriu v štáte Lara a tam sa predávkovali liekmi a čistým liehom. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Podľa predsedu parlamentného výboru pre dozor nad väznicami Williama Ojedu sa liečbe z intoxikácie stále podrobuje ešte asi 100 väzňov, z nich 20 sa nachádza v kritickom stave. Celkovo sa priotrávilo 145 väzňov.

Trestanci začali hladovku za odstúpenie jedného z vedúcich činiteľov zariadenia, pričom vzbura rýchlo nabrala na intenzite. "Približne o 8.30 h sa začali násilnosti a väzni prebúrali steny i dvere strážených miestností. Na pomoc bola privolaná aj národná garda," píše sa vo vládnej správe.

O niekoľko hodín nato sa podľa správy "niekoľko väzňov predávkovalo po tom, ako sa vlámali do ošetrovne a ulúpili farmaceutické výrobky, ktoré následne požili bez predpisu. Išlo o rozličné lieky ako antibiotiká, antihypertenzíva, aspirín a čistý lieh".

"Pochybujem o oficiálnej verzii. Nemyslím si, že by väzeň uchmatol fľašku a vypil ju. Je to hlúposť. Niečo sa tam stalo a výsledky sú katastrofálne," uviedla krátko po incidente Marianela Sanchezová, právna koordinátorka mimovládnej organizácie Prison Observatory. Z incidentu zároveň obvinila vládu a vyzvala na prešetrenie prípadu.

Generálna prokuratúra medzitým oznámila, že v súvislosti s incidentom pripravuje obvinenie na správu väznice.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.