Vladimir Putin dnes pricestuje na štátnu návštevu Turecka

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP

Ankara 1. decembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes pricestuje na oficiálnu návštevu Turecka, kde sa zúčastní rokovaní o hospodárskych vzťahoch medzi oboma krajinami, ako aj o prebiehajúcej kríze v Sýrii a Iraku.

Informovala o tom agentúra AP.

Rusko a Turecko zastávajú na situáciu v Sýrii odlišné názory, predpokladá sa však, že Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan túto skutočnosť pri rozhovoroch obídu a sústredia sa skôr na obchodné otázky. Moskva je najbližším spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, kým Ankara požaduje jeho zosadenie.

Obe krajiny sú si vzájomne významnými obchodným partnermi. Rusko poskytuje Turecku podstatnú časť plynu a postaví v krajine aj prvú atómovú elektráreň. Naopak, v Rusku pôsobí množstvo tureckých stavebných spoločností.

Putin a Erdogan sa stretnú už po piaty raz na najvyššej úrovni v rámci Rady pre spoluprácu, pripomína agentúra TASS. Tieto stretnutia sa konajú každoročne v oboch krajinách. "Putinova účasť bude na úrovni štátnej návštevy," uviedol ruský prezidentský atašé Jurij Ušakov. V súlade s diplomatickým protokolom je štátna návšteva najvyšším stupňom prezidentských zahraničných ciest a koná sa maximálne dvakrát do roka.

"Rada pre spoluprácu je vládnym orgánom, ktorý rozvíja stratégiu a kľúčové smerovanie vzťahov medzi oboma štátmi. Zároveň koordinuje realizáciu najdôležitejších projektov politickej, ekonomickej a humanitárnej spolupráce," doložil Ušakov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.