Pred tajfúnom Hagupit evakuovali vyše viac ako pol milióna ľudí

Snímka tajfúna Hagupit Foto: TASR/AP

Manila 6. decembra (TASR) - Silný tajfún Hagupit smeruje v súlade s obavami na oblasť Filipín, ktorú pred rokom zdevastoval ničivý superfajtún Haiyan. Z pobrežných regiónov evakuovali viac než 616.000 ľudí, informovala dnes agentúra DPA.

Tajfún Hagupit sa dnes pohyboval veľmi pomaly. Jeho centrum sa nachádzalo 200 kilometrov východne od mesta Borongan na stredovýchode ostrovnej krajiny. Podľa meteorológov by mohlo prejsť nad pevninu približne v tejto časti ostrova Samar, avšak až v nedeľu ráno miestneho čase, teda neskôr, než sa dosiaľ predpokladalo.

Meteorologický úrad varoval, že tajfún by mohol priniesť až štyriapolmetrové vlny. Hagupit sprevádzal vietor s rýchlosťou okolo 185 kilometrov za hodinu a nárazmi do 230 kilometrov za hodinu. Zodpovedá to tretej z piatich kategórií Saffirovej-Simpsonovej stupnice hurikánov.

Presun obyvateľov ohrozených oblastí do evakuačných centier prebiehal v plnom prúde, uviedol filipínsky minister vnútra Manuel Roxas. Pohotovostné zložky a armádu uviedli do stavu pohotovosti. Úrady ubezpečili, že sú pripravené oveľa lepšie než pred rokom. Po celom regióne napríklad vytvorili sklady so zásobami zabezpečené proti záplavám, oznámila civilná obrana.

Tajfún Haiyan zasiahol pevninu 8. novembra 2013 približne 100 kilometrov južne od mesta Borongan a zanechal za sebou spúšť v širokom pásme ostrovnej krajiny. Vyžiadal si vyše 7300 obetí na životoch, o strechu nad hlavou prišli štyri milióny ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.