Diaľničné nálepky na rok 2015 bude predávať Slovenská pošta

Systém papierových diaľničných nálepiek je už podľa rezortu dopravy prekonaný a neudržateľný Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 6. decembra (TASR) - Predaj a distribúciu diaľničných známok na rok 2015 zabezpečí pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) Slovenská pošta. Taký je výsledok súťaže, ktorý bol zverejnený vo vestníku verejného obstarávania.

Diaľničiari pôvodne odhadovali cenu za zákazku na 3,5 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). V tendri si NDS vyberala z dvoch ponúk, kritériom bola najnižšia cena.

Posudzovala sa výška provízie v percentách z nominálnych hodnôt predaných diaľničných nálepiek bez DPH. Tá víťazná predstavovala 5,99 %. Počas trvania zmluvy však konečná hodnota zákazky nepresiahne jej predpokladanú hodnotu, teda 3,5 milióna eur bez DPH.

Diaľničnými nálepkami platia na Slovensku vodiči áut do 3,5 tony za jazdu po spoplatnených úsekoch ciest. Cena známok sa v budúcom roku meniť nebude. Aj v roku 2015 tak vodiči za ročnú známku zaplatia 50 eur, mesačná nálepka bude stáť 14 eur a desaťdňová 10 eur.

V budúcom roku chce pritom štát zaviesť do praxe aj elektronické diaľničné známky, ktoré majú nahradiť doterajšie papierové. Diaľničiari ich chceli pôvodne spustiť od januára 2015, tento termín sa však nestíha.

Stále sa totiž neuzavrela súťaž na firmu, ktorá by túto službu poskytovala. V tendri sa objavili námietky. Platba za spoplatnené cesty pre vodičov osobných áut sa však podľa diaľničiarov nijako nenaruší, keďže budú fungovať klasické papierové nálepky.

NDS už dávnejšie počítala s tým, že v budúcom roku budú niekoľko mesiacov v platnosti obidva typy známok súčasne. Prechodné obdobie malo slúžiť aj na to, aby si vodiči na nový systém zvykli. Kedy presne bude spustený systém elektronických známok, závisí od ukončenia procesu verejného obstarávania a následného podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom.

Zo súťaže má vzísť aj konkrétna technológia elektronických diaľničných známok. Tender na elektronické známky spustila NDS ešte v januári tohto roku, ich cenu odhaduje na 35 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.