EK dostala pre program podpory konjunktúry 2000 návrhov projektov

Policajti hliadkujú pred sídlom Európskej komisie Foto: TASR/AP

Brusel 8. decembra (TASR) - Plánovaný program Európskej komisie (EK) na podporu konjunktúry v EÚ sa stretol s veľkým ohlasom. Informuje o tom DPA s odvolaním sa na najnovšie vydanie nemeckého spravodajského týždenníka Der Spiegel.

Komisia už dostalo takmer 2000 návrhov projektov. Z nich viac ako 70 prišlo z Nemecka. V Bavorsku chcú na rýchly internet zapojiť jeho okrajové oblasti a na to by spolková krajina potrebovala 2 miliardy eur. Rozšírenie berlínskej železničnej siete a jej napojenie na nové letisko by malo stáť 6,5 miliardy eur. Do zoznamu by sa sotva mali dostať nové projekty, mnohé navrhované sú v perspektívnych realizačných plánoch už roky.

Diplomati potvrdili, že na projekty, ktoré už prišli EK z členských štátov, by bolo treba 1,3 bilióna eur. Zatiaľ nie je známe, ktoré z návrhov sa budú realizovať. O ich výbere by nemali rozhodovať politické, ale odborné ekonomické kritériá. Dôležitú úlohu pri ich výbere by mala zohrať Európska investičná banka.

Fond na podporu konjunktúry by mal dosiahnuť podľa predsedu EK Jeana-Clauda Junckera celkovú sumu 315 miliárd eur. Podpredseda EK Jyrki Katainen pre Spiegel povedal, že kvalita projektov "bude dôležitejšia než všetko ostatné, ak chceme, aby (sa na nich) zúčastnil súkromný sektor".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.