V Nižnom Novgorode odhalili pamätník Andreja Sacharova

a archívnej snímke pri záverečnom zasadaní Zjazdu ľudových poslancov, ktorý sa konal 9. júna 1989, oznámil Sacharov poslancom svoj názor na prácu zjazdu. Foto: TASR/AP

Nižný Novgorod 13. decembra (TASR) - Pamätník ruského vedca a bojovníka za ľudské práva Andreja Sacharova odhalili v piatok v meste Nižný Novgorod, ležiacom na juhu európskej časti Ruska.

Odhalenie pamätníka sa uskutočnilo pri príležitosti 25. výročia Sacharovovho úmrtia, ktoré pripadá na 14. decembra, informovala agentúra TASS.

Bronzová busta na žulovom podstavci vytvorená vďaka dobrovoľným príspevkom je umiestnená neďaleko múzea, otvoreného v jeho byte, kde Sacharov strávil takmer sedem rokov v politickom exile. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj jeho syn a vnuk, mestskí a regionálni činitelia či ľudskoprávni aktivisti, dopĺňa stanica RT.

Pôvodne oddaný stalinista, neskôr ostrý kritik komunistického režimu, je Sacharov považovaný za "otca ruskej vodíkovej bomby". Jadrový fyzik sa však postupne stal pacifistom, vystupujúcim proti šíreniu jadrových zbraní, ich skúškam a pretekom v zbrojení. V roku 1975 mu udelili Nobelovu cenu za mier.

V roku 1980 mu odňali všetky akademické tituly a vyznamenania pre jeho angažovanie sa proti režimu. Spolu so svojou manželkou Jelenou Bonnerovou bol nútený žiť v politickom exile v meste Gorkij, dnešnom Nižnom Novgorode, ktoré bolo v tom čase uzatvorené pre cudzincov. Rehabilitovali ho až s príchodom Gorbačovovej perestrojky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.