Ceny ropy naďalej klesajú, WTI je po 57,81 USD, Brent po 61,85 USD

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 13. decembra (TASR) - Barel (159 litrov) americkej ropnej zmesi West Texas Intermediate (WTI) sa predával v piatok (12.12.) na záver obchodného dňa na newyorskej komoditnej burze po 57,81 USD (46,43 eura) a v jeho priebehu zlacnel o 2,14 USD.

Barel WTI je teraz v New Yorku o 46 % lacnejší v porovnaní s jeho najvyššou tohtoročnou cenou 107,26 USD, ktorú dosiahol v júni.

Barel severomorskej ropnej zmesi Brent, od ktorej sa na svetovom trhu odvodzujú ceny ostatných druhov komodity, zlacnel v piatok v Londýne o 77 centov na 61,85 USD.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla na sklonku týždňa v pravidelnej mesačnej správe, že denný dopyt ropy v nasledujúcom roku vzrastie v porovnaní s končiacim sa rokom o 900.000 barelov na 93,3 milióna barelov. Svoju minulú prognózu dennej spotreby v roku 2015 znížila o 230.000 barelov denne. Pokles spotreby odôvodnila tým, že obnovenie konjunktúry nebude také silné, ako pred časom odhadovala.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v stredu (10.12.) informovala, že denné dodávky komodity na svetový trh dosiahnu v nasledujúcom roku 28,9 milióna barelov a budú denne o 1,1 milióna nižšie, než doteraz predpokladala.

IEA uviedla, že súčasný previs ponuky ropy na globálnom trhu súvisí s jej niekoľkoročnou vysokou cenou. Ropné spoločnosti sprístupnili nové polia komodity, ktorá sa teraz dostáva na trh. Spojené štáty od roku 2008 zvýšili dennú ťažbu ropy o 3,5 milióna barelov. Ich vzostup ťažby bol vyšší ako rast dennej ťažby v rovnakom období všetkých členov OPEC s výnimkou Saudskej Arábie.

Agentúra tlmila očakávania, že pokles ceny ropy bude automatickým stimulom pre rast svetovej ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.