Nemocnica v Komárne zaviedla novinku pre všetkých jej pacientov

Ilustračná foto Foto: FOTO TASR/Denisa Horváthová

Komárno 15. decembra (TASR) - Každý hospitalizovaný pacient Všeobecnej nemocnice Komárno dostáva od začiatku decembra pri prijatí identifikačný náramok (ID). Jednotný postup identifikácie hospitalizovaného vedie k zvýšeniu jeho bezpečnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a k predchádzaniu vzniku omylu pri poskytovaní liečebných vyšetrovacích metód a ošetrovateľských úkonov.

Nemocnica investovala viac ako 2500 eur do 12.000 kusov bielych ID náramkov. Vedenie sa rozhodlo, že v blízkej budúcnosti zakúpi tiež etikety značenia striekačiek s názvami liečiv. Identifikácia pripraveného lieku je jasná na prvý pohľad s farebným kódovaním, čo zvýši bezpečnosť pacientov pri anestézii, zníži možnosť zámeny liečiv pri aplikácii a tým dôjde k skvalitneniu starostlivosti pacientov na operačných sálach.

Identifikačné náramky pomôžu nielen pacientom, ale aj personálu celej nemocnice, ktorý sa vďaka nim okamžite dozvie všetko potrebné o pacientovi. „Nový identifikačný systém umožní personálu okamžité zistenie totožnosti pacienta prostredníctvom rýchlej vizuálnej komunikácie, hlavne v situáciách, keď sa nedá spoľahlivo overiť jeho totožnosť prostredníctvom slovnej identifikácie, čím sa zvýši v maximálnej miere bezpečnosť pacienta. Identifikácia pacientov náramkami je spoľahlivý, praktický a bezpečný spôsob zefektívnenia poskytovania starostlivosti v zdravotníckom zariadení,“ uviedla námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Zlatica Halmová.

Dodala, že náramky sú vyrobené z neelastického trojvrstvového polyesteru so špeciálnym povrchom, sú umývateľné, ľahké, pevné, nemajú ostré hrany a používajú sa len jednorazovo. Zdravotnícky pracovník upevňuje náramok na zápästie ruky, pričom dbá na to, aby nespôsoboval opuch alebo priškrtenie končatiny prípadne nebol príliš voľný a neskĺzol z ruky. „Používaním týchto identifikačných náramkov sa usilujeme zlepšiť bezpečnosť, predchádzať nežiaducim udalostiam, minimalizovať možné riziká spojené so zámenou pacienta. Vypracovali sme smernicu bezpečnej identifikácie pacienta, v ktorej je zadefinovaný jednotný postup stotožnenia,“ priblížila námestníčka s tým, že sa označuje každý novorodenec troma spôsobmi.

„Napriek zvýšeným nákladom je bezpečnosť pacienta prioritou v každom zdravotníckom zariadení. Chceli by sme preto projekt Bezpečnej identifikácie natrvalo zaviesť do nášho zdravotníckeho zariadenia,“ povedal riaditeľ nemocnice Viktor Dudáš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.