Zastupiteľstvo odmieta predĺženie geologického prieskumu na Jahodnej

Protest proti ťažbe uránu na Jahodnej Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 15. decembra (TASR) – Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) dnes vyjadrilo nesúhlas s avizovaným zámerom firmy Ludovika Energy s.r.o. dosiahnuť predĺženie lehoty geologického prieskumu týkajúceho sa uránu v oblasti Jahodná pri Košiciach. V prijatom uznesení zastupiteľstvo vyzvalo Ministerstvo životného prostredia SR, aby nevyhovelo žiadosti tejto firmy, ani prípadnej podobnej žiadosti iného subjektu.

Za uznesenie hlasovalo 48 poslancov, zdržali sa dvaja. Návrh vzišiel z iniciatívy Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (ZO SZOPK) Košice 2013. "Ak chceme reálne zabrániť ťažbe a spracovaniu uránu v Košiciach, je potrebné v prvom rade zabrániť pokračovaniu prieskumu, ktorého konečným cieľom je ťažba. Tento prieskum nie je v záujme štátu, nie je v záujme kraja a nie je v záujme občanov, je len v záujme súkromnej banskej firmy," uviedol vo vystúpení pred poslancami zástupca košických ochranárov Karol Labaš.

Zastupiteľstvo KSK deklarovalo aj nesúhlas s dobývaním akýchkoľvek nerastov v chránenom ložiskovom území Košice VI.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.