SOPK: Novela zákona o rozhodcovských súdoch prináša značné riziká

logo SOPK Foto: SOPK

Bratislava 15. decembra (TASR) - Hoci od 1. januára 2015 začne platiť nová právna úprava pre zriaďovanie a činnosť stálych rozhodcovských súdov, nerieši zásadné problémy, ktoré spôsobovala súčasná právna norma. Zachovala sa totiž možnosť zriaďovania stálych rozhodcovských súdov bez toho, aby bolo presne určené, ktoré právnické osoby môžu takéto súdy zriaďovať.

Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predseda Rozhodcovského súdu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), dekan Právnickej fakulty UK Pavol Kubíček a predseda SOPK Peter Mihók. Tak komora, ako aj ďalšie inštitúcie pripomienkovali tento legislatívny návrh, ale ich pripomienky neboli akceptované. Nová právna úprava znamená, že rozsah subjektov, ktoré môžu zriaďovať stále rozhodcovské súdy, sa prakticky neobmedzuje.

Závažnosť celej problematiky podčiarkuje aj skutočnosť, že rozhodcovský rozsudok je exekučným titulom, čo vytvára priestor na zneužitie tohto inštitútu v praxi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.