Poisťovne vrátia doplatky na liekoch viac ako 22-tisíc pacientom

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Bratislava 16. decembra (TASR) – Zdravotné poisťovne pošlú doplatky za lieky 22.300 pacientom za tretí štvrťrok 2014. V rámci ochranného limitu na doplatky za lieky im pošlú naspäť takmer 412.000 eur.

Poistenci dostanú peniaze automaticky naspäť alebo poukážkou, netreba o ne žiadať. Peniaze by mali poistenci dostať ešte pred Vianocami.

Podľa informácií zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, poisťovňa (VšZP) vráti peniaze 16.194 poistencom v sume skoro 299.000 eur. Najväčšiu skupinu, ktorej pošle peniaze, tvoria starobní dôchodcovia (9239). Najvyššia suma, ktorú VšZP uhradí poistencovi, je 495,27 eura.

Poisťovňa Dôvera vráti sumu viac ako 92.000 eur 4988 poistencom. Z celkového počtu poistencov, ktorí mali na vrátenie doplatku nárok, boli najmä ťažko zdravotne postihnutí (3090). "Najvyšší doplatok, ktorý sme vrátili, bol v sume 284 eur," informoval TASR Matej Štepianský z Dôvery.

Väčšinu peňazí vyplatila zdravotne postihnutým (799) aj Union ZP. Celkovo však vráti takmer 21.000 eur 1119 poistencom. "Najvyšší doplatok je vo výške 298,19 eur," informovala Judita Smatanová z poisťovne.

Podľa novely zákona, platnej od apríla 2011, vzniká poistencovi nárok na vrátenie doplatku vtedy, ak za štvrťrok prekročí limit, 45 eur v prípade starobného dôchodcu a 30 eur v prípade zdravotne ťažko postihnutej osoby, o viac ako tri eurá. Nižšie sumy sa pripočítajú do nasledujúceho kvartálu.

Počet liekov, na ktoré sa limit vzťahuje, sa od decembra 2011 rozšíril. Sú tak v ňom zakotvené všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa.

Informácia o doplatku za najlacnejší náhradný liek je uvedená v opatrení Ministerstva zdravotníctva SR, k nahliadnutiu je v každej verejnej lekárni. K lepšej orientácii občanov v tejto problematike môže prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke ministerstva. Rovnakú možnosť ponúkajú aj poisťovne na svojich weboch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.