Zeman neodvolá kancelára Mynářa, lebo mu vysvetlil nákup vily

Český prezident Miloš Zeman Foto: TASR/Martin Baumann

Praha 10. januára (TASR) - Český prezident Miloš Zeman neodvolá svojho kancelára Vratislava Mynářa kvôli kúpe vily za 5,5 milióna Kč. Mynář mu údajne pôvod peňazí uspokojivo vysvetlil. Objekt podľa prezidenta potrebuje rekonštrukciu za 10-15 miliónov korún, a nebol teda kúpený pod cenou.

Mynář podľa Zemana na kúpu domu použil peniaze, ktoré získal z predaja svojho podielu vo firme so 600 zamestnancami. Zostane podľa neho vo funkcii minimálne dovtedy, kým Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhodne o jeho bezpečnostnej previerke. Prezident to podľa spravodajského servera iDNES.cz uviedol v rozhovore pre webové noviny Deník.cz.

Český premiér Bohuslav Sobotka ani minister financií Andrej Babiš, podľa ktorých táto kauza poškodzuje úrad prezidenta, nemali podľa Zemana informácie o pôvode peňazí. Internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES informovalo, že Mynář zvyšok materiálov, ktoré od neho kvôli jeho previerke na stupeň "prísne tajné" požadoval NBÚ, dodal až koncom vlaňajška.

Vlastné preverovanie Mynářa sa tak začalo takmer rok po tom, čo o previerku požiadal. Zeman o tomto zdržaní nevedel.

"Keby mi nezdôvodnil finančné zdroje, ktoré použil na zakúpenie tohto hniezdočka lásky, tak by jeho kariéra v mojej kancelárii skončila podstatne skôr, než by NBÚ uzavrel previerku. Pretože však jeho vysvetlenie považujem za relevantné, nevidím dôvod, prečo meniť kancelára," vysvetlil podľa MF DNES Miloš Zeman.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.