Podpora výskumu je správny krok, no štát mohol byť veľkorysejší

Ilustračná foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 10. januára (TASR) - Daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja sú správnym krokom. Štát však mohol byť trochu veľkorysejší a schváliť aspoň 50 percent. Povedal v rozhovore pre TASR prezident skupiny MATADOR Štefan Rosina. „Napríklad v Česku je úľava až do výšky 100 percent a je to veľmi populárne opatrenie. V každom prípade aj pre Slovensko je to dobrý krok, pretože firmy bez vývoja a výskumu nemajú budúcnosť,“ konštatoval Rosina, ktorý očakáva, že vláda neskôr siahne aj k vyššej daňovej úľave. Najmä preto, aby bolo Slovensko v rámci strednej Európy konkurencieschopnejšie.

„Predpokladám, že po voľbách roku 2016 zvýši vláda túto podporu na 100 percent. Keď sa pozriem na podobnú podporu v Česku, Rakúsku, v Poľsku, tak si myslím, že Slovensko by nemalo byť v tomto regióne na chvoste. Preto je 25-percentná daňová podpora málo," dodal Rosina.

Daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja zaviedla od 1. januára 2015 novelizácia zákona o dani z príjmov. Zmena má podporiť podnikateľské subjekty vykonávajúce výskum a vývoj, a to vo výške 25 % zo skutočne vynaložených nákladov na výskum a vývoj, ďalej 25 % zo mzdových nákladov zamestnancov - novoprijatých absolventov stredných a vysokých škôl v roku ich prijatia do zamestnania a 25 % z medziročného nárastu nákladov na výskum a vývoj.  

Podľa premiéra Roberta Fica Slovensko nemôže byť dlhodobo krajina, ktorá bude odkázaná iba na montovanie alebo na lacnejšiu pracovnú silu, ale musí prinášať podstatne viac nápadov, nových myšlienok. "Chceme preto motivovať podnikateľské subjekty, ktoré majú svoju výskumnú a vedeckú základňu, aby pokračovali ešte intenzívnejšie. Ak budú dávať (do výskumu, pozn. TASR) svoje vlastné peniaze, tak sa im to musí prejaviť v podobe superodpočtu v spomínanej výške," uviedol Fico.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.