Ruský minister obrany navštívi Venezuelu, Nikaraguu a Kubu

Sergej Šojgu Foto: TASR/AP

Moskva 11. februára (TASR) - Ruský minister obrany Sergej Šojgu absolvuje trojdňové turné po krajinách Latinskej Ameriky. Postupne navštívi Venezuelu, Nikaraguu a Kubu, informoval dnes hovorca rezortu obrany Igor Konašenkov.

Šojgu zavíta dnes do venezuelskej metropoly Caracas, kde bude rokovať so svojím rezortným partnerom Vladimirom Padrinom Lópezom a stretne sa aj s prezidentom Nicolásom Madurom.

"Na schôdzke sa bude diskutovať o aktuálnych témach vojenskej a vojensko-technickej spolupráce medzi oboma krajinami. Účastníci si vymenia názory aj na kľúčové otázky globálnej a regionálnej bezpečnosti," spresnil Konašenkov.

Vojenské a diplomatické zdroje pre agentúru TASS uviedli, že "nie je v pláne podpis nijakých dohôd alebo kontraktov na dodávky ruských zbraní a vybavenia Venezuele".

Šojgu pred rokom vo februári oznámil, že Rusko plánuje rozšíriť svoju vojenskú prítomnosť v mnohých krajinách vrátane Venezuely. Podľa neho to je dôležité pre ruské námorné sily v rámci údržby plavidiel v prístavoch. Taktiež povedal, že ruské lietadlá s dlhým doletom by mohli využívať základne v iných krajinách na doplnenie paliva.

Dodávateľom zbraní pre Venezuelu bude Rusko

Rusko a Venezuela začali s rozširovaním vojensko-technickej spolupráce po tom, čo sa moci vo Venezuele ujal v roku 1999 Hugo Chávez. Venezuela predtým nakupovala zbrane a vojenské vybavenie od Spojených štátov, Európy a Izraela, teraz sa ich hlavným dodávateľom stáva Rusko. Spolupráca v tejto oblasti je založená na medzivládnej dohode podpísanej v máji 2011 v Moskve.

Na jar 2013 dosahovali kontrakty hodnotu zhruba 11 miliárd dolárov, vyplýva z odhadov ruskej štátnej zbrojárskej spoločnosti Rosoboronexport. Venezuela si objednala 24 bojových lietadiel Su-30MK2, 40 vrtuľníkov vrátane útočných typu Mi-35M, ako aj 12 kusov raketových systémov Tor-M1. Rusko taktiež dodalo Venezuele 100.000 kusov útočných pušiek AK-103 a pomáha jej postaviť podnik na licencovanú montáž zbraní. Jeho dokončenie však už niekoľkokrát odložili.

Venezuelu momentálne sužuje hospodárska kríza v dôsledku poklesu cien ropy, ktorá tvorí vyše 96 percent exportu krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.