Hnutie OĽaNO neuspelo s návrhom znížiť DPH na potraviny

Igor Matovič Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 12. februára (TASR) - Daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny neklesne na 10 %. Parlament dnes odmietol novelu zákona o DPH, ktorú na rokovanie predložili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Obyčajní ľudia navrhovali vykompenzovať zníženie DPH na potraviny zvýšením dane z príjmu z 22 % na 39 % pre banky a regulované spoločnosti. "Dlhodobo sa na Slovensku hovorí, že potraviny sú výrazne drahšie ako v okolitých krajinách," konštatoval líder hnutia Igor Matovič. Znížením DPH by podľa OĽaNO ceny potravín na Slovensku klesli, čo by malo za následok ľahšiu dostupnosť pre väčšinu aj ekonomicky ohrozeného obyvateľstva.

Hnutie zdôvodnilo aj to, prečo navrhlo zvýšiť daň z príjmu bankám, poisťovniam či energetickým spoločnostiam. "Našli sme skupinu firiem, ktorá má zvyčajne aj nadpriemerné zisky, a myslíme si, že ak tejto skupine firiem relatívne symbolicky zvýšime daň, je to spravodlivé voči všetkým ostatným ľuďom na Slovensku. Takto zabezpečíme aj zníženie DPH na všetky potraviny," vysvetlil Matovič.

Súčasne Obyčajní ľudia chceli zakázať týmto regulovaným subjektom zvyšovať regulované ceny z dôvodu zvýšenia dane z príjmu, takže návrh zákona nebude mať podľa nich negatívne dosahy na bežných ľudí v podobe zvýšenia cien napríklad za energie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.