Zámer Ivana Uhliarika obmedziť reexport liekov opäť neprešiel

Ivan Uhliarik Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 12. februára (TASR) - Zákaz nákupu liekov z lekárne distribútorom za účelom ich predaja do zahraničia (reexport) sa zavádzať nebude. Poslanec NR SR Ivan Uhliarik (KDH) opäť nepresadil novelu zákona o liekoch, ktorú neúspešné predkladal už vlani.

Opozičný poslanec chcel novelou predísť nedostatku zásob liekov v slovenských lekárňach. "Realita je taká, že pacient na liek čaká aj týždeň, dva i viac. V mnohých, predovšetkým vo verejných lekárňach, údajne až v polovici, skupujú vybrané druhy liekov distribučné firmy a predávajú ich do zahraničia," upozorňoval Uhliarik.

Preto mala jeho novela zakotviť povinnosť pre držiteľov povolenia na veľkodistribúciu liekov odoberať lieky buď od iného držiteľa povolenia na veľkodistribúciu alebo od výrobcu, a to lieky, ktoré tento výrobca vyrába, alebo dováža. Zaviesť sa mala aj povinnosť odoberať lieky vrátené lekárňou, ktoré tento držiteľ povolenia na veľkodistribúciu lekárni dodal.

Uhliarik chcel novelou určiť aj povinnosť prevádzkovateľovi lekárne, ktorý je zároveň držiteľom povolenia na veľkodistribúciu, pri kupovaní humánneho lieku oznámiť distribútorovi, či liek kupuje ako prevádzkovateľ lekárne alebo ako distribútor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.