Nechcených cenných papierov sa možno od januára zbaviť za poplatok

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 12. februára (TASR) – Do konca minulého roka mohli občania bezodplatne previesť cenné papiere, o ktoré nemali záujem, na Fond národného majetku (FNM) SR. Od januára 2015 sa môžu bezcenných cenných papierov zbaviť za poplatok prevodom na účet spoločnosti RM-S Depozit.

V evidencii Centrálneho depozitára cenných papierov (CDCP) SR zostalo ku koncu decembra 2014 približne 326.000 účtov, z ktorých je asi 147.000 po zosnulých. Vedenie takéhoto účtu je spoplatnené sumou 12 eur ročne napriek tomu, že mnohé akcie už nemajú žiadnu trhovú hodnotu.

"Stále je to veľká množina účtov, na ktorých zostali cenné papiere, s ktorými občania stále nevedia, čo robiť. Mali dosť času na to, priestor mali dostatočne veľký, že ho nevyužili... Či sa im nechcelo, či rozmýšľali, čo s tým, či predsa len niekedy v budúcnosti sa niečo s ich cennými papiermi neudeje," uviedla generálna riaditeľka materskej spoločnosti RM-S Market Elena Osuská na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Ako upozornila, ani doteraz nedostal majiteľ cenných papierov za ich prevod žiadnu odmenu, poplatky s tým spojené však uhrádzal FNM. Od nového roka ich má možnosť rovnako previesť bezodplatne, ale za prevod musí zaplatiť. Pre fyzickú osobu je poplatok za prevod do 50 kusov cenných papierov na úrovni 31,92 eura, právnická osoba uhrádza viac.

Nechcené cenné papiere môžu občania previesť osobne na pracoviskách spoločnosti v Bratislave, Nitre alebo Košiciach, prípadne poštou zaslaním vyplnenej a podpísanej zmluvy o bezodplatnom prevode cenných papierov uzavretej s touto firmou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.