O osude ukrajinskej armádnej pilotky Savčenkovej rozhodne ruský súd

Ženy držia podobizeň ukrajinskej vojenskej pilotky Nadeždy Savčenkovej počas protestnej akcie za jej prepustenie, ktorá sa konala v Kyjeve 26. januára 2015 Foto: TASR

Moskva 13. februára (TASR) - Rusko sa na rokovaniach v Minsku nezaviazalo k prepusteniu ukrajinskej armádnej pilotky Nadeždy Savčenkovej, ako to tvrdí prezident Petro Porošenko. Povedal to dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý podľa agentúry Reuters konštatoval, že o jej osude rozhodne ruský súd.

Amnestia dohodnutá v Minsku sa podľa Peskova vzťahuje iba na osoby, ktoré sa nachádzajú na území Ukrajiny. "Ohľadne Savčenkovej prebieha vyšetrovanie a mieru zavinenia určí súd," citovala Peskova agentúra TASS.

Porošenko vo štvrtok po celonočných rokovaniach v Minsku oznámil, že Savčenková bude čoskoro prepustená z ruského väzenia.

Pilotka je od leta minulého roku v ruskej vyšetrovacej väzbe pre podozrenie z účasti na zabití dvoch novinárov televíznej spoločnosti VGTRK Igora Korneľuka a Antona Vološina, ktorí prišli o život počas bojov vo východoukrajinskom Donbase. Savčenková bola vtedy príslušníčkou dobrovoľníckeho pluku Ajdar. Podľa vyšetrovateľov poskytla súradnice pozície oboch novinárov pre mínometný útok.

Okrem toho ju vyšetrujú aj vo veci údajného ilegálneho prekročenia hraníc Ruskej federácie. Savčenková však tvrdí, že ju na územie Ruska uniesli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.