Slovenská rada pre zelené budovy ocenila najzelenšiu časť Slovenska

Pavol Kukura a Helfried Carl Foto: SKGBC

Bratislava 13. februára 2015 (Teraz.sk) – Transformácia slovenského stavebníctva smerom k udržateľnej výstavbe je hlavným cieľom Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC). Občianske združenie bolo založené na začiatku roku 2011 stavajúc na vedomostiach a skúsenostiach Svetovej rady pre zelené budovy so sídlom v Toronte, ktorá v súčasnosti zastrešuje viac ako 100 národných zelených rád. SKGBC podporuje vzdelávanie a zmeny v legislatíve, potrebné pre vytvorenie podmienok pre kvalitnú výstavbu, ktorá je ekonomická a zároveň šetrná k životnému prostrediu.

Slovenská rada pre zelené budovy oslávila v stredu 11. februára 2015 v hoteli Lindner v Bratislave, štyri roky svojho pôsobenia na Slovensku. Na svojom narodeninovom Green Business Clube privítala takmer stovku hostí z radov členských spoločností SKGBC, zástupcov štátnej a verejnej správy, veľvyslanectiev, akademikov a spoločností podporujúcich jej aktivity.

Výkonný riaditeľ SKGBC, Ladislav Piršel, privítal vzácnych hostí a pripomenul hlavné medzníky krátkeho, ale veľmi intenzívneho pôsobenia SKGBC na slovenskom trhu. Zdôraznil dôležitosť globálneho pôsobenia SKGBC a čerpania inšpirácií aj zo zahraničia.

Hostia mali možnosť vypočuť si aj Helfrieda Carla, veľvyslanca Rakúskeho veľvyslanectva, ktorý vyzdvihol vzájomnú spoluprácu slovenskej a rakúskej rady pre zelené budovy.

Verejnú správu zastupovali Iveta Plšeková, námestníčka bratislavského primátora a Ingrid Konrad, hlavná architektka Bratislavy, ktoré vyjadrili radosť z pôsobenia a úspechov SKGBC a pripomenuli projekt energeticky úspornej obnovy bytových domov v Bratislave, EU GUGLE, na ktorom sa okrem Mesta Bratislava a SKGBC podieľa aj Technický a skúšobný ústav stavebný (TSÚS).

Ingrid Konrad a Ladislav Piršel Foto: SKGBC

Iveta Plšeková Foto: SKGBC

Oficiálnym „preukazom“ zelenosti budov sú certifikáty udržateľnosti. Na Slovensku sú využívané dva systémy, LEED a BREEAM, a k ultimu minulého roka bolo vydaných 32 takýchto certifikátov. Z tohto počtu bolo 28 pridelených budovám, ktoré sa nachádzajú v lokalite Bratislavy a až 27 z nich sa nachádza v jedinej bratislavskej mestskej časti. Z tohto dôvodu sa SKGBC rozhodla túto mestskú časť oficiálne oceniť aj na svojej narodeninovej oslave. Plaketu „Najzelenejšia mestská časť Bratislavy“ odovzdal starostovi mestskej časti Bratislavy Ružinov, Dušanovi Pekárovi predseda predstavenstva SKGBC, Pavol Kukura.

Pavol Kukura, Dušan Pekár a Ladislav Piršel Foto: SKGBC

O SKGBC:

Slovenská rada pre zelené budovy (SKGBC) je hlavný ambasádor udržateľnosti na Slovensku. Jej cieľom je podporovať rozvoj trhu, legislatívne zmeny, vzdelávanie odbornej i laickej verejnosti, aby sa energeticky úsporné budovy a udržateľná výstavba na Slovensku stali bežnou vecou. Sleduje pritom všetky tri piliere udržateľnosti: ekonomiku, ekológiu i sociálne aspekty, ktoré musia byť v prípade zelených budov v súlade. V rámci princípov udržateľnej výstavby sa budovy vnímajú komplexne – vzhľadom na celý ich životný cyklus (od návrhu a výstavby, cez prevádzku, až po likvidáciu a recykláciu materiálov).

SKGBC sa zasadzuje o to, aby ľudia vedeli čo sú udržateľné budovy, prečo ich stavať a ako ich stavať.
SKGBC je súčasťou medzinárodnej organizácie World Green Building Council, ktorá prostredníctvom národných rád pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta.

SKGBC združuje spoločnosti, ktoré považujú energetickú úspornosť, udržateľnosť a zodpovednosť za súčasť svojej firemnej filozofie a dlhodobej stratégie rozvoja. Viac sa dočítate na webovej stránke www.skgbc.org.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.