Piatok trinásteho vo Vysokých Tatrách: Záchranári zasahovali viackrát

Ilustračné foto Foto: Ilustračné foto: TASR/Pavol Ďurčo

Vysoké Tatry 14. februára (TASR) - Viacerým turistom museli prísť na pomoc v piatok 13. februára horskí záchranári do oblasti Vysokých Tatier.

Ako sa uvádza na webovej stránke Horskej záchrannej služby (HZS), v popoludňajších hodinách požiadali o pomoc záchranárov ako prví dvaja českí turisti, ktorí uviazli v Zlomiskovej štrbine. Vytvorila sa pod nimi trhlina, v súvislosti s čím vzniklo riziko pádu lavíny. Horolezcov následne pomocou vrtuľníka leteckých záchranárov transportovali na Popradské pleso.

Neskôr, v podvečerných hodinách vyrazili záchranári HZS zo Západných Tatier na pomoc dvom skialpinistom, ktorí zlyžovali terén z Baranca smerom do Trnoveckej doliny. Tá je po vlaňajšej veternej kalamite nepriechodná pre množstvo spadnutých stromov. Vyčerpaným skialpinistom pomáhalo až osem záchranárov HZS, ktorí ich s pomocou lanovej techniky museli vytiahnuť z nedostupného terénu a hlbokého snehu. Záchrannú akciu, ktorú uľahčilo poskytnutie GPS súradníc dvojicou lyžiarov, ukončili približne o 22.30 hodine.

V piatkový večer zasahovali horskí záchranári aj na ďalších miestach. V oblasti Skalných vrát v Belianskych Tatrách ratovali dvojicu 22-ročných turistov zo Slovenska, ktorí zablúdili.

Ďalšia dvojica turistov zablúdila v piatok večer počas zostupu z Batizovského plesa do Vyšných Hágov. HZS požiadali o pomoc preto, lebo pre vyčerpanie zostupovali veľmi pomaly. Záchranárom sa po niekoľkohodinovom hľadaní podarilo nadviazať hlasový a svetelný kontakt s uvedenou dvojicou, ktorú následne transportovali na základňu HZS do Starého Smokovca. Záchrannú akciu ukončili dnes ráno o 2. hodine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.