Skároš rozvíja cezhraničné kontakty, obec trápi jazyková bariéra

Na snímke pohľad na obec Skároš v okrese Košice-okolie 13.februára 2015. Foto: TASR - Roman Hanc

Skároš 14. februára (TASR) – Dedina Skároš v okrese Košice okolie s približne 1100 obyvateľmi leží len pár kilometrov od hranice s Maďarskom. Cez druhú svetovú vojnu na základe Viedenskej arbitráže patrila pod Maďarsko, napriek tomu dnes v obci takmer nikto nevie po maďarsky.

"Skároš je jednou z mála vyslovene slovenských obcí na slovensko-maďarskej hranici. Keď k nám prídu na návštevu z Maďarska, tak musím zabezpečiť tlmočníka. Je to niekedy problém a možno aj chyba. Inak máme dobrú cezhraničnú spoluprácu s maďarskými obcami a snažíme sa rozvíjať takéto kontakty," hovorí starosta obce Ľubomír Vranka.

Ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje tamojšie prírodné múzeum zbraní. Návštevníci tu môžu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm, i dve húfnice. Súčasťou areálu blízko obce je Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka. Na snímke starosta obce Skároš Ľubomír Vranka ukazuje sovietsku húfnicu z 2.svetovej vojny. Skároš, 13. februára 2015. Foto: TASR - Roman Hanc

K špecifikám obce patrí podľa neho aj veľké územie katastra a pekná príroda s chránenými územiami. "Rozlohu máme vyše 3600 hektárov, to je jeden z najväčších katastrov v Košickom kraji. Sú tu tri prírodné rezervácie - Veľký Milič, Malý Milič, Marocká hoľa, prírodná rezervácia Malá Izra a prírodná pamiatka Miličská skala," priblížil ďalej starosta. Vzhľadom na nedávno vybudovanú sieť cyklotrás v okolí dúfa, že dedinu ešte viac "objavia" cykloturisti.

Obec je známa najmä prírodným múzeom zbraní a Pamätníkom oslobodenia. Blízko neho sa nachádza zrekonštruovaný amfiteáter, kde sa každoročne každú poslednú júnovú nedeľu konajú Dni mikroregiónu Hornád s pestrým programom. Obľúbeným je tiež športovo – spoločenské podujatie Po srnčej stope, ktoré 6. januára pritiahne stovky detských a dospelých návštevníkov.

Ťažké boje z konca druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrávali v okolí obce Skároš pri Košiciach, dokumentuje tamojšie prírodné múzeum zbraní. Návštevníci tu môžu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, sovietsky divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm i dve húfnice. Súčasťou areálu blízko obce je Pamätník oslobodenia a hrob neznámeho sovietskeho vojaka. Na snímke Pamätník oslobodenia. Skároš, 13. februára 2015. Foto: TASR - Roman Hanc

V obci sú stále živé ľudové tradície, aktívny je detský súbor Virganek, mužský súbor Karoske beťare a ženská skupina Skárošanka, ktorých členovia získali ocenenia na súťažiach a reprezentujú obec na Slovensku i v zahraničí.

S pomocou eurofondov sa v obci realizoval projekt revitalizácie obce, došlo aj k vybudovaniu športových ihrísk. "V súčasnosti máme projekt, ktorý je zameraný na verejné priestranstvo, my tomu hovoríme Valalská studňa, v rámci ktorého rekonštruujeme okolie obecného prameňa, kam kedysi chodili ľudia na vodu. Investícia je zhruba 31.000 eur," priblížil starosta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.