Mimoriadne udalosti v mestách Prievidzského okresu upozornia sirény

Vstup do bane Handlová Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Prievidza 18. februára (TASR) - Na vznik mimoriadnej udalosti v Prievidzi, Handlovej a Bojniciach upozornia obyvateľov nové bezdrôtové elektronické sirény. Zatiaľ ich nainštalovali v týchto mestách deväť, pribudnúť by mali aj ďalšie. Informoval o tom prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.

V Prievidzi nainštalovala dodávateľská firma v uplynulom období päť, v Handlovej tri a v Bojniciach jednu novú sirénu na zabezpečenie včasného varovania obyvateľov pred hroziacim nebezpečenstvom. "V tomto období prebieha preberacie konanie a aktivácia celej siete elektronických sirén v gescii Ministerstva vnútra (MV) SR - Sekcie krízového riadenia za účasti zástupcov miest, dodávateľskej firmy a Okresného úradu v Prievidzi," uviedol Stopka.

Priblížil, že po uvedení siete elektronických sirén do prevádzky v mestách okresu Prievidza bude vyradený zastaraný systém varovania, ktorý pracoval na báze elektromotorických sirén a bol len miestne ovládaný. "Nový systém bude možné ovládať na diaľku až z úrovne rezortu vnútra a miestne. Týmto systémom budú obyvatelia varovaní veľmi efektívnym spôsobom, čím sa predíde veľkým škodám na zdraví, živote a majetku počas mimoriadnych udalostí na území miest nášho okresu," poznamenal.

V nasledujúcej etape, po uzatvorení zmluvy s dodávateľskou firmou, budú vybudované ďalšie sirény na zahustenie siete, v Bojniciach pribudnú dve a v Prievidzi jedna. Po doplnení tak bude v okrese celkom 11 bezdrôtových elektronických sirén.

Vybudovanie siete sirén bolo financované zo štátneho rozpočtu z položky MV SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.