Lenovo odmieta, že do notebookov nainštalovalo škodlivý softvér

Ilustračné foto Foto: TASR

Peking 20. februára (TASR) - Koncern Lenovo sa bráni proti obvineniu, že do svojich notebookov nainštaloval škodlivý softvér.

Program s názvom Superfish bol podľa čínskeho výrobcu súčasťou softvéru len niektorých spotrebiteľských notebookov, ktoré boli dodané v rozpätí od októbra do decembra 2014. Mal spotrebiteľom pri nakupovaní pomôcť nájsť potenciálne zaujímavé produkty. Po negatívnej reakcii užívateľov koncern zareagoval tak, že od januára deaktivoval Superfish a prestal ho inštalovať do svojich produktov.

"Dôkladne sme preskúmali túto technológiu a nenašli sme žiaden dôkaz, že softvér predstavuje bezpečnostné riziko. Vieme však, že užívatelia zareagovali na tento problém s obavami, tak sme okamžite zasiahli a prestali sme dodávať produkty s týmto softvérom," uvádza sa vo vyhlásení Lenova.

Koncern dodal, že technológia Superfish nemonitorovala správanie užívateľov ani nezaznamenával o nich žiadne informácie.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na amerického odborníka Roberta Grahama zo spoločnosti Errata Security vo štvrtok (19. 2.) priniesla správu, že najväčší výrobca počítačov na svete Lenovo Group nainštaloval do svojich laptopov softvér, ktorý ich robí zraniteľnejšími voči útokom hackerov.

Viacerí užívatelia už od júna minulého roku tvrdia, že program s názvom Superfish, nainštalovaný firmou Lenovo v jej laptopoch, je tzv. "adware", teda softvér, ktorý automaticky zobrazuje reklamy.

Podľa Grahama je Superfish zákerný softvér, tzv. malvér, ktorý otvára cestu hackerom. Dodal, že Lenovo nainštalovalo Superfish do počítačov s operačným systémom Windows spoločnosti Microsoft.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.