Poslanci v Turecku sa opäť pobili pre bezpečnostný zákon

Poslanci z tureckej hlavnej opozičnej parlamentnej Republikánskej ľudovej strany a vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja sa bijú počas debaty v tureckom parlamente v Ankare 19. februára 2015. Foto: TASR/AP

Ankara 20. februára (TASR) - Tureckí zákonodarcovia sa tento týždeň už druhýkrát pobili po debate o novom návrhu zákona, ktorý má posilniť právomoci polície. Hádka na túto tému sa dnes zvrhla na násilie.

Členovia opozície a vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) si začali rozdávať údery, pričom jeden zákonodarca spadol dolu plytkým točitým schodiskom uprostred zasadacej sály.

Video s bitkou získala spravodajská televízia CNN Türk. Zachytávalo zmätok v sále, ale aj to, ako sa chladnokrvnejší poslanci pokúšali upokojiť svojich kolegov a nastoliť poriadok.

Predchádzajúca bitka sa odohrala v stredu neskoro večer 18. februára počas debaty o tomto návrhu zákona o vnútornej bezpečnosti. Po pästnom súboji skončili dvaja zákonodarcovia v nemocnici, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Opozičná stredoľavá Republikánska ľudová strana (CHP) a prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) zopakovali obavy ľudskoprávnych organizácií z tohto návrhu zákona. Rozširuje totiž právomoci polície pri zatýkaní a streľbe na podozrivých. Polícia vďaka nemu bude môcť napríklad podnikať razie bez úradne vydaných príkazov.

Organizácie na ochranu ľudských práv varovali, že nové právomoci spoločne s nedostatočným dohľadom justície môžu viesť k zneužívaniu moci - upozorňujú na to, že polícia sa v minulosti opakovane dopúšťala násilia. Nové právomoci by obmedzili tiež právo na protest.

Návrh zákona bol napísaný po nepokojoch v prevažne kurdskej juhovýchodnej časti Turecka, ktoré si vlani v októbri vyžiadali aj vyše 40 mŕtvych.

Premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že návrh zákona spĺňa "všeobecné demokratické zásady", ale aj predstavitelia Európskej únie vyjadrili obavy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.