KDH oslavuje výročie snemom, po ktorom chce zmeniť ľavicovú SR

Ján Figeľ Foto: TASR – Štefan Puškáš

Bratislava 21. februára (TASR) - Schválenie Základného programu KDH a prijatie stratégie KDH plus budú hlavnými bodmi pracovnej časti dnešného snemu KDH v Nitre, ktorý sa koná aj pri príležitosti 25. výročia založenia tohto politického hnutia. Ako tvrdí líder KDH Ján Figeľ, kresťanskí demokrati sú po úvodných oslavách a spomienkach na sneme pripravení ponúknuť Slovensku víziu na ďalších desať až 20 rokov.

Základný program KDH nadväzuje na program Lepšie Slovensko z roku 1993. "Je zameraný na tvorivé a vyspelé Slovensko," povedal Figeľ. Cieľom stratégie KDH plus je zase zmena dnešného ľavicového smerovania Slovenska a presadenie dôležitých priorít programu KDH do programu budúcej vládnej väčšiny. "Chceme postaviť alternatívu voči populizmu zľava i sprava, politickej nestabilite a oligarchizácii politiky. Pozývame k spolupráci tých, ktorí zmýšľajú a konajú podobne, a to osobnosti, politikov a politické subjekty, ktoré považujú KDH za dôveryhodného partnera," vyzval Figeľ.

Snem sa začne o 10:00. Sledujte ho NAŽIVO na TABLET.TV.

V doobedňajšej časti programu sa bude spomínať, ale aj diskutovať o ďalších krokoch. Pozvanie do debaty prijali aj predseda KDÚ-ČSL a podpredseda vlády ČR Pavel Bělobrádek, poslanec Európskeho parlamentu a bývalý premiér Slovinska Alojz Peterle, Georg Milbradt, Pavol Demeš, Terézia Lenczová či Marta Bariak Košíková. Prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý v súčasnosti už členom hnutia nie je, pozvanie neprijal.

KDH patrí medzi najstaršie subjekty na slovenskej politickej scéne. Jeho vznik iniciovali kresťanskí disidenti 30. novembra 1989 výzvou, pod ktorou boli podpísaní Ján Čarnogurský, Anton Selecký, spisovateľka Hana Ponická, Miroslav Tahy, Konštantín Viktorín, Ivan Čarnogurský a pesničkár Ivan Hoffman. KDH malo v doterajšej svojej histórii troch predsedov Jána Čarnogurského (1990 - 2000), Pavla Hrušovského(2000 - 2009) a úradujúceho predsedu Jána Figeľa(od r. 2009).

"Je to jediná strana vybudovaná zdola. KDH je 25 rokov kontinuálne zastúpené na všetkých úrovniach slovenskej politiky," povedal Figeľ. KDH bolo podľa neho pri všetkých kľúčových rozhodnutiach slovenskej politiky počas uplynulých 25 rokov. Pripomenul víziu kresťanských demokratov o slovenskej hviezdičke v Európskej únii, ale aj dôležité ekonomické reformy. "Bol to boj o slobodu, demokraciu, sociálne a ľudské práva a právny štát," zhodnotil 25-ročné pôsobenie Figeľ.

On sám je však presvedčený, že KDH musí byť viac angažované a razantné v oblasti hospodárstva a zamestnanosti, chlebovej agendy. "Dnes je práca spolu s rodinou a spravodlivosťou dlhodobou programovou prioritou hnutia," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.